• $ 5,833
  • € 6,5331
  • 252.469
  • 94.218
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Yuan, rezerv para birimi olabilir

Dünyanın rezerv para birimi olan doların yerine kullanılabilecek para birimleri arayışı devam ederken flaş açıklama İngiltere`den geldi. İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney "Diğer rezerv para birimleri ortaya çıkabilir. Örneğin, ben bunların RMB (yuan) gibi mevcut ulusal para birimlerinden olmasını bekliyorum" dedi.

Future Forum toplantısında konuşan İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney, küresel rezerv para  birimlerinde yaşanacak değişimin, ekonomilerin büyüklüklerine kıyasla daha yavaş  gerçekleşmesini beklediğini ifade etti.

Carney, "Dünya yeniden şekillenirken, reel (ekonomi) ve finansal olan  arasındaki irtibatsızlığın azalması olası... Bu süreçte diğer rezerv para  birimleri ortaya çıkabilir. Örneğin, ben bunların RMB (yuan) gibi mevcut ulusal  para birimlerinden olmasını bekliyorum." ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecine (Brexit) ilişkin de  değerlendirmede bulunan Carney, AB’den çıkış sonrası BoE'nin, kur hareketlerini  yakından izleyeceğini, ihtiyatlı bir tutum sergileyeceğini kaydetti.

Carney, "Parasal politika perspektifi açısından ekonomi nasıl bir yol  alırsa alsın Parasal Politika Komitesi hazırlıklı durumdadır. İhtiyaç duyduğumuz  araçlara sahibiz. Pasif değil, ihtiyatlı olacağız." dedi.

İngiltere'de uzmanlar, politika faizi artışı ihtimalini bu yıl yüzde  50 olarak görüyor.

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Aman Allah´ım O Da Ne :)

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Cüneyt Arkın anlattı… O sahnede bakın ne olmuş

Galatasaray'dan son dakika transfer haberleri