• $7,3995
  • €8,9981
  • 443.418
  • 1551.57
06 Ocak 2021 Çarşamba 01:51 | Son Güncelleme:

Yılın ilk stratejik yatırımı... Erdemir, Kümaş'ı 340 milyon dolara aldı

Yılın ilk stratejik yatırımı... Erdemir, Kümaş'ı 340 milyon dolara aldı

Yılın ilk stratejik yatırımı OYAK'tan geldi. OYAK Maden Metalürji şirketlerinden Erdemir, dünya devlerinin peşinde olduğu Kümaş Manyezit'i 340 milyon dolara satın aldı.

Milli ekonomiye katkı sağlayacak hamlelerde bulunan OYAK, 2021’in ilk stratejik yatırımını gerçekleştirdi. OYAK Maden Metalürji şirketlerinden Erdemir, nitelikli manyezit cevher sektörünün dünyada en büyük maden işletmecisi, refrakter sektörünün Türkiye pazar lideri Kümaş Manyezit’i satın alma anlaşmasını imzaladı. KAP’a yapılan açıklamada, Kümaş Manyezit’in tamamını 340 milyon dolara bünyesine katan Erdemir, yasal onayların ardından hisse devrini gerçekleştirecek. OYAK Genel Müdürü ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Savaş Erdem, satın almayla ilgili olarak Türkiye’nin zengin ve kıymetli manyezit kaynaklarının verimli kullanılması, bu varlıklardan sürdürülebilir getiri elde edilmesi, ülke ekonomisine katkıda bulunulması ve kaynakların uluslararası entegrasyon için kullanılması hedeflerine ulaştıklarını belirtti.

SANAYİCİYE KATKI

Erdem, “Bu değeri OYAK bünyesine katarak, demir, çelik ve çimento sektörlerindeki faaliyetlerimize entegrasyon sağlamış olduk. Zengin rezerv ve hammadde avantajıyla hem yerli sanayicilerimize hammadde tedariki anlamında fırsat yaratılması hem de ihracat potansiyeliyle ülkemizi bu alanda stratejik bir konuma taşıdık” dedi. 

DÜNYA REZERVLERİNİN %20’SİNE SAHİP

Dünyada üretilen nitelikli manyezit cevherinin yaklaşık yüzde 20’sine sahip maden ocaklarıyla Kümaş, Türkiye’deki toplam rezervinse yüzde 40’ından fazlasına sahip. Kümaş, demir çelik, çimento, bakır başta olmak üzere kireç ve cam sektörleri için kritik öneme sahip bir tedarikçi konumunda. 

50 ÜLKEYE İHRACAT 

Satışlarını 2020 yılında pandemiye rağmen yüzde 14 oranında artırmayı başaran Kümaş, yıllık 1.2 milyon ton cevher işleme kapasitesiyle toplamda 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Kümaş, kurulmadan önce Kütahya’daki manyezit madeni Avusturyalı bir şirket tarafından işletiliyordu. Türkiye’den ucuza bu madeni alan yabancı şirketler, daha sonra Türk şirketlere pahalıya satıyordu. Buna son vermek için 1972 yılında devlet ve halk işbirliğiyle Kümaş kuruldu. Kütahya’da toplam üç tesiste üretim yapan Kümaş, Türkiye’deki tüm demir-çelik üreticilerinin manyezit bazlı refrakter ve harç ihtiyacını karşılıyor. 

<p>Son zamanlarda hayvan dostlarımıza artan şiddete ve bir ticari mal gibi alınıp satışına karşı dur

Zeki Gümüş'le 'Rastgele' hayvan barınağında!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Binlerce su maymunu taşkın nedeniyle Edirne'ye geldi

Merve Boluğur yalanlamıştı... Işın Karaca açtı ağzını yumdu gözünü