• $8,0856
  • €9,6846
  • 462.357
  • 1408.14
22 Şubat 2019 Cuma 08:00 | Son Güncelleme:

Yerli turistler yarı fiyata tatil yapacak

Yerli turistler yarı fiyata tatil yapacak

Yabancı talebiyle bu yıl fiyatı 3’e katlanan otellere gidemeyen yerli turist, kültür turlarına yöneliyor.

Özgül ÖZTÜRK

Dövizdeki artışı fırsata çeviren yabancılar bu yıl tatilini Türkiye’de geçirmeyi planlıyor. 2019’da yurtdışından Türkiye’ye 50 milyon yabancı turist bekleniyor. Yabancı turistlerden gelen taleple birlikte otellerde yerli turiste ayrılan kontenjan yüzde 10'lara kadar geriledi. Türk turistler başta Ege ve Akdeniz olmak üzere otellerde yer bulsa da bu yıl geçen yılın 3-4 katı fazla fiyata tatil yapmak zorunda kalacak.

200 FARKLI TUR VAR

Bu soruna çözüm bulmak için harekete geçen turizm acenteleri hazırladıkları alternatif tur programlarıyla Türk turisti deniz-kum-güneş turizmi dışında tatil rotalarına yönlendiriyor. Türkiye’nin 42 iline 200 farklı kültür turu düzenleyen Jolly Tur, hazırladığı kampanyayla Türkleri Anadolu’da tatil yapmaya yönlendiriyor. Kampanyanın tanıtımı için Mardin’e bir basın programı düzenleyen Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, "Geçen yıl 100 bin kişiye kültür turu yaptırdık. Ulusal reklam kampanyasıyla bu sayıyı 300 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yıl yatırım bütçemizin yüzde 40’ını buna ayıracağız" diye konuştu.

1 milyon kişi hedefleniyor

Bu yıl resort otellerde fiyatların 3’e katlandığını hatırlatanVardar, şunları kaydetti: "2018'de kültür turuna çıkan yerli turist sayısı 500 bin. Hedefimiz bu yıl 1 milyona çıkarmak." Jolly Tour Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe de, "Yerli turist bu yıl kültür turuna 1 haftalık tatil için kişi başı 1.500 ila 4500 TL öderken, resort otellerde iki katını ödeyecek. Kültür turlarıyla yarı fiyatına tatil yapmak mümkün" dedi.

<p>Zonguldak'ta Emniyet Müdürlüğü'nde görevli trafik polisi Mustafa Dönmez, koronavirüs tedavisi gör

Zonguldak'ta trafik polisi koronavirüse yenik düştü... Acı detay ortaya çıktı

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı