• $17,9611
  • €18,3195
  • 1030.01
  • 2795.06
15 Aralık 2021 Çarşamba 08:47 | Son Güncelleme:

Yerli de yabancı da konut almaya koştu

Yerli de yabancı da konut almaya koştu

Dövizdeki yükseliş ve faizdeki indirim konut satışlarına yansıdı. Kasımda satışlar bir önceki yıla göre yüzde 59 arttı. İpotekli konut satışlarında yüzde 61'lik artış kaydedilirken, yabancıya satışta da rekor kırıldı.

Kasımda konut satışları emlak sektörünün yüzünü güldürdü. Konut satışları kasımda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 59 artarak 178 bin 814 olarak gerçekleşti. Konut satışları ocak-kasım döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.2 azalışla 1 milyon 265 bin 353 oldu. Kredili konut satışları faizde indirim kampanyaları ile birlikte son 14 ayın yükselişini yaşarken döviz kurlarında artışla birlikte yabancılara konut satışında da rekor kırıldı. Yabancı ilk kez aylı bazda 7 binlik konut alım rakamını aştı.

YABANCININ PAYI % 4.1

Yabancıya kasımda 7 bin 363 konut satılırken toplam satışlar içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4.1 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 2 bin 922 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul'un ardından sırasıyla bin 917 konut satışı ile Antalya, 428 konut satışı ile Ankara sıralandı. Kasım ayında İran vatandaşları Türkiye'den bin 406 konut satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla bin 75 konut ile Irak, 836 konut ile Rusya Federasyonu vatandaşları izledi.

FİYAT ARTIŞI SÜRECEK

Rakamları değerlendiren Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, toplam satılan 178 bin adetlik rakamın Türkiye tarihinde en yüksek 4. aylık performanss olduğunu belirterek "TL'de yaşanan değer kaybından hareketle yatırımcılar varlıklarının değerlerini korumak için konuta rağbet gösterdi. Yükselen döviz kuru endeksli artan maliyetlerle birlikte arzın da az olmasıyla konut fiyatlarındaki yükseliş devam edecek. Önümüzdeki günlerde dolar ve altından gayrimenkule dönen bir kitleyle de karşılaşacağız" dedi.

İPOTEKLİ SATIŞLARDA 14 AYIN EN HIZLI ARTIŞI

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61 artış göstererek 39 bin 366 oldu. Böylelikle ipotekli konut satışlarında 2020 Ağustos ayından bu yana en yüksek yıllık artış gerçekleşti. Ocak-kasım döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55,4 azalışla 249 bin 270 oldu.

FAİZ İNDİRİMİ SONUÇ VERDİ

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur: Kasımda toparlanma hızlandı. Bunda özellikle tüketicinin 'fırsat fiyatları' kaçırmama isteğinin etkili olduğunu düşünüyorum. Faiz oranlarında yapılan indirim rakamlara yansıdı. İlk kez ipotekli konut satışlarında böyle bir artış gördük.

BOSS4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş: Kasımda konut satış rakamları çok güzel geldi. İpotekli satışlar arttı, demek ki konut kredi faizlerindeki indirim sonuç verdi. Yabancıya satış rakamının yükselmeye devam etmesini ise 'yabancı yatırımcı Türkiye pazarına güven duyuyor' şeklinde okumak lazım.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt: Kasım ayı konut satış rakamları, yine yüzümüzü güldürdü. Özellikle yabancıya yapılan satışlar, kendi rekorunu kırdı. Üstelik yıl sonu hedefi de şimdiden aşılmış oldu

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık: Bir süredir düşüş trendinde giden iç piyasa konut satış rakamları yükselme trendine girmiş durumda. Bu, bizler için çok sevindirici. Bu rakamların sürdürülebilir olması ve artan şekilde devam etmesi çok önemli.

TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı M. Onur Sarıbay: Vatandaşımız her zaman yatırımın en iyisinin gayrimenkul olduğu düşüncesiyle hareket etmektedir. Elinde biraz birikimi olan, artan altın ve döviz fiyatları nedeniyle bu birikimi değerlendirerek, daha iyi bir yatırım aracı olarak gördüğü gayrimenkule yöneldi.

Bahaş Holding CEO'su Abdüssamet Bahadır: Önümüzdeki dönemlerde uygulanacak doğru strateji ve desteklerle bu rakamların çok daha yukarılara ivmeleneceğine inanıyoruz.

87 ÜLKE VATANDAŞI 50.735 BİN KONUT ALDI

Yabancılara ocak-kasım döneminde 50 bin 735, kasımda ise 7 bin 363 konut satılırken, bu alanda hem yıllık hem de aylık rekor kırıldı. Ayrıca yabancıya satışta 50 bin adetlik yıl sonu hedefi de aşıldı. Mars Investment'ın İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak "2021'in bitmesine sayılı günler kala ortaya çıkan tablo 55 bin rakamına geçeceğimizi gösteriyor" dedi. Türkiye'den konut alan ülkelerin sayısını 87-90 olarak ifade eden Hakan Bucak, "Konutun ağırlıkla Arap ülke vatandaşlarına satıldığı dönem bitti. Fildişi Sahilleri'nden bile talep var" diye konuştu.

  • gayrimenkul
  • konut
  • konut satışları
Yerli otomobil Togg için önemli adım... İlk batarya üretildi
Yerli otomobil Togg için önemli adım... İlk batarya üretildi

Yerli otomobil Togg için önemli adım... İlk batarya üretildi

Türkiye'de yeni bir çağ açacak! O kadar kıymetli ki birçok ülke peşinde
Türkiye'de yeni bir çağ açacak! O kadar kıymetli ki birçok ülke peşinde

Türkiye'de yeni bir çağ açacak! O kadar kıymetli ki birçok ülke peşinde

Avrupalı tüccarlar Türk domatesinin peşine düştü
Avrupalı tüccarlar Türk domatesinin peşine düştü

Avrupalı tüccarlar Türk domatesinin peşine düştü