• $ 6,9706
  • € 8,2059
  • 442.254
  • 1126.9
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
13 Ekim 2016 Perşembe 00:47 | Son Güncelleme:

Yerli ATAK’ın 15’incisi TSK’ya teslim edildi

Yerli helikopter ATAK'n 15'incisi kullanıma girdi. Her türlü hava şartında, gece-gündüz 24 saat görev yapabilen ATAK, aynı anda 8 güdümlü anti-tank füzesi MIZRAK ile sefere çıkabiliyor. 

Hakkı KURBAN/ANKARA

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 15’inci ATAK helikopterine kavuştu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından üretim ve testleri tamamlanan helikopter de, diğerleri gibi terörle mücadelede önemli katkılar sağlayacak. Milli Savunma Bakanlığı, 15’inci ATAK’ın envantere girişini, “Savunmada yeni bir ATAK. Bölücü teröristlerin korkulu rüyası milli helikopterimiz ATAK’ın 15’incisi envantere girdi. Milletimize hayırlı olsun” ifadeleriyle açıkladı.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

İlki 2014'te envantere girdi

Türkiye’yi helikopter satın alan bir ülke konumundan, helikopter üreten bir ülke konumuna yükselten ATAK’lardan ilki, 10 Haziran 2014’te envantere girmişti. O dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen törenin ardından üretimi süren ATAK’lardan 15’incisi de, TSK’nın envanterine girmiş oldu. Bu süreçte, terörle mücadelede kullanılan T129 ATAK Helikopterleri, yüksek manevra kabiliyeti, yeni nesil hedef tespit sistemi, etkin ve özgün silah teknolojisiyle, terör örgütüne ağır zayiat verdirdi. 

‘Uçan Kale’ havalandı

TSK ‘Uçan Kale’ CH-47 Chinook helikopterinin sosyal medya sitesinde ilk videosunu yayımladı. 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın ağır nakliye helikopteri ihtiyacını karşılamak için 2006 yılında Boeing firmasına siparişi verilen Chinook helikopterleri devreye girdi. TSK'nın sosyal medya hesabında helikopterle ilgili bir video yayınlamdı. Paylaşımda "Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ve Kara Havacılık Komutanlığı'nda görev yapacak olan CH-47 Chinook, çift motorlu askeri nakliye ve ağır yük helikopterinin teslimatı Temmuz 2016'da İzmir'de yapılmış ve uçuşu gerçekleştirilmişti. Saatteki maksimum hızı 315 km/s olan ve uçak kale olarak adlandırılan helikopter tam teçhizatlı 55 asker taşıyabiliyor ve her türlü hava koşulunda kesintisiz görev yapabiliyor.

En gelişmiş teknolojiler

En gelişmiş özelliklere sahip ATAK aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi MIZRAK, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabiliyor. 

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü halatları üstünde işçilerin nefes kesen çalışması

Yavuz Sultan Selim Köprüsü halatları üstünde işçilerin nefes kesen çalışması

BİM 4 Ağustos aktüel ürünler kataloğu yayınland�

BİM 4 Ağustos aktüel ürünler kataloğu yayınlandı!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde halat yenileme çalışmas�

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde halat yenileme çalışması

Canlı, anlık gram altın ve çeyrek altın ne kadar?

Canlı, anlık gram altın ve çeyrek altın ne kadar?