• $ 5,9025
  • € 6,6388
  • 254.515
  • 90.787
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'Yeni yatırımlar turizme 10 milyarlık katkı yapar'

Kamu taşınmazlarındaki turizm tesislerinde yeni dönem. Kurum, “Düzenlemenin katkısı 10 milyarı bulur” dedi. 

Kamu taşınmazları üzerindeki turizm tesislerinde yatırım ve dönüşüm süreci başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kamu taşınmazları üzerindeki turizm yatırımlarının tahsis ve irtifak hakkı süresinin uzatılması uygulamasına ilişkin, “Başvurular sonucunda aralık ayı sonundan bugüne kadar 800 milyon lira tahsil edildi” dedi. Kurum, yatırımcılara 564 otel, tatil köyü, günübirlik tesis, golf tesisi ve benzeri turizm tesisiyle 52 yat limanı ve yat çekek yeri tahsis edildiğini belirtti. Akdeniz ve Ege Bölgesi’ndeki tesisler başta olmak üzere turizm tesislerinin öz kaynakları veya krediler suretiyle yenilenmesinin sağlanacağını dile getiren Kurum, şöyle konuştu:

49 YILA UZATILABİLİR 

“Yapılacak yeni yatırımlarla bu düzenlemenin turizm ekonomisine katkısının 10 milyar lirayı bulacağını değerlendiriyoruz” dedi. Kurum, yatırımcı ve işletmecilere kamu taşınmazları üzerinde tesis yapmak amacıyla verilen sürelerin bir defaya mahsus yararlanma bedeli alınmak suretiyle 49 yıla uzatılabilmesine imkan sağlandığını ifade etti. 

Yüzde 70 başvuru sağlandı

Bakan Kurum, şöyle devam etti: “Yatırımcılar, ilgili bakanlıklara başvurularını tamamladı ve yüzde 70 başvuru sağlandı. Süre uzatımı karşılığında aralık ayı sonundan bugüne kadar 800 milyon lira tahsil edildi ve önümüzdeki dönem taksitlerle birlikte toplam 2.5 milyar lira gelir elde edilmesini öngörüyoruz.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Arkadaşlarıyla pazar gezmesi yapmak isteyen ama izin alamayanlar aramızda mı?</p>

Babam Dışarı Çıkmama İzin Vermediğinde

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Rus lider Putin’den Çinli mevkidaşı Xi Jinping’e sürpriz