• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
20 Ocak 2021 Çarşamba 01:26 | Son Güncelleme:

Yeni yatırım haberleri peş peşe geliyor

Yeni yatırım haberleri peş peşe geliyor

2020'nin 11 ayında yatırım talebinin salgına rağmen yüzde 30 arttığını belirten Sanayi Bakanı Varank, “Yeni yatırım haberleri peş peşe geliyor. Güçlü sanayi altyapımız, yatırımcılar için Türkiye'yi cazip kılıyor” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin üreterek büyümenin tadını aldığını belirterek, “Bu yüzden ülkemizin dört bir köşesinden yeni yatırım haberleri peş peşe geliyor. Güçlü sanayi altyapımız, çalışkan iş gücümüz, tedarik zincirlerindeki avantajlı konumumuz, dünyanın her yanından yatırımcılar için Türkiye’yi cazip kılıyor” dedi. Varank, 71’i Ford Otosan tarafından hibe edilen, 3’ü belediye kaynaklarıyla alınan ‘Başiskele Belediyesi 74 Hizmet Aracı Teslim Töreni’ne katıldı.

2 MİLYAR EURO YATIRIM

Varank, şunları söyledi: “Bu bağış, Ford Otosan’ın ülkemizde yapacağı yeni yatırımın ilk kazanımlarından biri. Şirket, ‘Gelecek Nesil Ticari Araç ve Batarya Üretimi’ne ilişkin Başiskele’de yeni yatırım kararı aldı. Yaklaşık 2 milyar euro tutarındaki bu yatırım, ülkemiz ekonomisine çok önemli bir ilave katma değer sağlayacak.” Varank, Türkiye’nin çok güçlü bir otomotiv üreticisi konumunda olduğunu vurgulayarak, otomotiv sektörünün 2020 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 25 milyar doların üzerinde bir rakamla yine ihracatın sürükleyicisi olduğunu kaydetti.

TALEP YÜZDE 30 ARTTI

Varank, şöyle devam etti: “Sanayicilerimiz pandemide ustalıklarını adeta tescillediler. Ülkemiz, yerli ve yabancı yatırımcılar açısından adeta güven tazeledi. 2020’nin 11 ayında yatırım talebi, salgına rağmen geçen senenin yüzde 30 üzerinde devam ediyor.”

Hizmet araçlarını gezen Bakan Varank, buradaki bir kamyonu kullandı.

YOL HARİTASI AÇIKLANACAK: YERLİLİK ORANI %75’E ÇIKACAK

Bakan Varank, yakında yayınlayacakları ‘Mobilite Araç ve Teknolojileri Yol Haritası’nda somut ve iddialı hedefler koyduklarını bildirdi. Varank, şöyle devam etti: “Otomobilden lokomotife, ticari araçlardan gemilere yerlilik oranlarını yüzde 75’lere çıkaracağız. 2030’da elektrikli, bağlantılı ve otonom hafif ve ağır ticari araç üretiminde Avrupa’da lider, dünyada ilk 5’te olmayı hedefliyoruz.”

TEKSTİLKENT’LE 2.500 KİŞİYE İSTİHDAM 

Kilis'te Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle Tekstilkent kurulacak. Kilis Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak Tekstilkent, kenti tekstil alanında öne çıkaracak. Bakan Varank, “13.5 milyon liralık bir yatırımla kuracağımız Kilis Tekstilkent’te 2 bin 500 kişi istihdam edilecek” dedi. 

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü