• $ 7,3631
  • € 8,7169
  • 460.112
  • 1083.83
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
01 Ağustos 2020 Cumartesi 03:12 | Son Güncelleme:

Yeni teşvikle iş dünyasında çifte bayram! Vergi indirimleri fiyatlara yansıyacak

Vergi indirimleriyle iş dünyasına çok önemli bir teşvik daha geldi. Desteğin salgına karşı ‘iş'e yarayacağını belirten iş dünyası, indirimi fiyatlara yansıtmaya hazırlanıyor. Restoranlar, yüzde 7 indirim yapmayı planlıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni vergi indirimleri Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Buna göre, Kovid-19’dan etkilenen ekonomik faaliyetlere destek sağlanması amacıyla çok sayıda hizmet kolunda katma değer vergisi (KDV) oranlarında yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere indirime gidildi. Karar, iş dünyası tarafından memnuniyetle karşılandı. Hükümetin bir taleplerini daha yerine getirdiğini belirten iş dünyası temsilcileri, vergi indirimlerini fiyatlara yansıtmaya hazırlanıyor.

BÜYÜME GÜÇLENECEK

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, bazı sektörlerde bugün başlayan KDV indirimlerinin son iki çeyrek büyümesini güçlendireceğini belirterek, “KDV müjdesi, büyümede pandemi kaybının kayda değer şekilde telafisini sağlayacak” ifadesini kullandı. İş dünyasının Kovid sonrası iyileşmesinin en etkili hamlelerinden birisinin yapıldığını aktaran Avdagiç, salgına karşı KDV indiriminin ‘iş’e yaracağını vurguladı. Avdagiç, KDV indiriminin, birçok sektörün Kovid-19 salgını öncesini yakalama sürecini hızlandıracağını, olası ikinci dalgaya karşı iş dünyasının küresel rekabet gücünü artıracağını anlattı.

FİRMALARA ÇAĞRI

Firmaların KDV indirimleri sayesinde oluşan avantajı mutlaka fiyatlarına yansıtmalarını isteyen Avdagiç, şunları söyledi: “KDV indirimi reel sektörün özellikle talebin canlanması için en büyük beklentisi ve talebiydi. Hükümet büyük bir fedakarlıkla bu indirimleri gerçekleştirdi. Böylece hükümetin tüketime yatırdığı her bir lira, yeni çeyrekte pozitif büyüme olarak dönecektir. KDV indirimi, koronavirüsle yaşanan büyük talep düşüşüne karşı iş dünyasının birinci derecede destekçisi olacaktır.” Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da, “Hazine ve Maliye Bakanlığımızın, bazı hizmetlerde KDV ve kira stopaj indirimi gerçekleştireceği haberi, bu konuda talepleri olan üyelerimize bayram hediyesi oldu” dedi. 

CADDE MAĞAZALARI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ DESTEK

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel ise, “Stopaj vergisi ve kiralamalarda KDV indirimi çok isabetli bir adım” dedi. Öncel, şöyle konuştu: “Cadde mağazalarını yakından ilgilendiren bu konuda aynı hassasiyeti mülk sahiplerinden de bekliyoruz. Mülk sahipleri yıl sonuna kadar kiracılarıyla dayanışma içinde olmalalı.” 

RESTORANLARDA FİYATLAR DÜŞECEK, CİRO ARTACAK

Yeme-içme hizmetlerinde KDV’nin yılsonuna kadar yüzde 1’e düşürülmesi sevinçle karşılandı. Salgından en çok etkilenen sektörler arasında yer aldıkları belirten temsilciler, sektöre ‘can suyu’ olarak nitelendikleri kararla birlikte fiyatlarda da indirime gideceklerini bildirdi. Gastronomi Turizm Derneği Üyesi Ahmet Sait Tütünci, KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesinin sektör adına çok önemli bir gelişme olduğunu belirterek, salgın sürecinden sonra darboğaza giren gıda sektörü için canlandırıcı etkisinin olacağını söyledi. İndirimin, sektörde ciro üzerinden en az yüzde 7’lik bir teşvik etkisi oluşturacağını dile getiren Tütünci, “KDV indirimiyle sektörümüzde kaliteli ürün kullanımıyla rekabetin üst seviyeye taşınacak, güçlü rakipler sayesinde yeni güçlü firmalar ortaya çıkabilecektir” değerlendirmesinde bulundu.

60 saniyede gündem

60 saniyede gündem

Haftanın fotoğrafları (6-13 Ağustos 2020)

Haftanın fotoğrafları (6-13 Ağustos 2020)

Yeme isteğini artıran ve bağımlılık yapan besinler

Yeme isteğini artıran ve bağımlılık yapan besinler

İstanbul'da kamyonet ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralan

İstanbul'da kamyonet ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı