• $9,6154
  • €11,1974
  • 554.006
  • 1467.65
8 Ekim 2021 Cuma 08:18 | Son Güncelleme:

Yeni projeler başlıyor, fiyatlar dengelenecek

Yeni projeler başlıyor, fiyatlar dengelenecek
- ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE

GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, yeni konut projelerin başlamakta olduğunu belirterek, bu konutların arzıyla birlikte fiyatların da dengeleneceğine dikkat çekti.

Son dönemde beton, çimento gibi girdi maliyetlerindeki artışlarla birlikte müteahhitler yeni projelere başlama konusunda çekimser davranınca, konut piyasasındaki arz talep dengesi bozulmuş, buna paralel olarak fiyatlar da hızlı bir artış sürecine girmişti. GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, üyelerinden yeni konut projelerin başlamakta olduğuna dair bilgi aldıklarını belirterek, yeni konutların arz edilmesiyle fiyatların da dengeleneceğini söyledi. Beklediklerinden fazla maliyet artışıyla karşılaştıklarını anlatan Kalyoncu, şöyle konuştu:

EN BÜYÜK SORUN ARSA

"Bu da bizi icat çıkarmaya itiyor. Genellikle müstakil evlerde kullanılan ahşap yapılar, binalarda da tercih edilmeye başlandı." Gayrimenkul geliştiriciler tarafında en büyük problemin arsa maliyetleri olduğunu belirten Kalyoncu, "Arsa sahibinin aldığı pay yüzde 30-40 seviyesinde olmalı" dedi.

ULUSAL 'YEŞİL SERTİFİKA' GELİYOR

GYODER'in Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı hakkında bir farkındalık oluşturmak amacıyla 'Yeşil Mutabakat Webinar Serisi'ne başlayacağı bilgisini paylaşan Kalyoncu, Türkiye'nin yakında ulusal bir Yeşil Sertifika'ya kavuşacağını da ifade etti. Kalyoncu, "Dünya çapında bildiğimiz sertifikaların hepsi yabancı. Türkiye'nin dinamiklerine uygun bir yerli yeşil sertifikasyon ihtiyacı vardı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı YES-TR (Ulusal Yeşil Sertifika Sistemi) ile ilgili süreçleri tamamlıyor. Gelecek yıl ilk sertifikaların alınmasını bekliyoruz" diye konuştu.

  • konut
  • gyoder
  • mehmet kalyoncu
<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Liman kenti Kaunos'taki Bizans kilisesi ve mezarlar gün yüzüne çıkarılıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kore'de heyetler arası görüşme gerçekleştirdi

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı