• $8,5348
  • €10,1262
  • 497.312
  • 1417.75
28 Mayıs 2021 Cuma 18:09 | Son Güncelleme:

Yazı yerine videoyla ürün tanıtımı dönemi

Yazı yerine videoyla ürün tanıtımı dönemi

Pandemiyle pazarlama trendleri de değişti. Sosyal medya ‘dijital AVM'ye dönüşürken, ürünlerle ilgili uzun tanıtım yazıları da yerini videolara bıraktı.

Sosyal hayattan iş yaşamına kadar pek çok alanın yeniden düzenlenmesine neden olan pandemi, en yoğun dönemini yaşattığı e-ticaretteki alışverişin kurallarını da değiştirdi. Pandeminin ardından yeniden şekillenen sosyal hayat ve iş yapış süreçleri, pazarlama trendlerine yansıdı. E-ticaretin yükselişe geçtiği bu dönemde büyük şirketlerden KOBİ'lere kadar geniş bir yelpazede yer alan farklı oyuncular sektöre adım atarken, tüketicinin alışveriş alışkanlıkları da köklü bir değişime uğradı. Kullanıcılar artık arama motorlarını kullanırken de istediği ürünü yazmak yerine sesli aramalardan faydalanıyor. Tüm bu gelişmelerin ardından şirketlerin, en kısa süre içerisinde altyapılarını sesli aramalara uygun şekilde optimize etmeye başlaması bekleniyor.

PAZARLAMA DEĞİŞİYOR

Dünyanın ve ülkemizin ilk dijital pazarlama teknoloji ve servis sağlayıcılarından Related Digital de bu kapsamda şekillenen pazarlama trendlerini derledi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Related Digital CEO'su Sedat Kılıç, bu yılın pazarlama trendlerine değindi. Kılıç, "Özellikle pandemiyle birlikte son bir yılda internet üzerinden yapılan alışverişin artması, markaların Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında mağaza açmalarına neden oldu. Ödeme özelliği bulunan sosyal medya hesapları markaların görünürlüğünü artırıyor, müşteriyi de kolay bir şekilde satışa yönlendiriyor" ifadelerini kullandı. "Yeni trendlerden biri de videolar aracılığıyla pazarlama çalışmaları yapmak" diyen Sedat Kılıç, şunları söyledi:

SESLİ ARAMAYA İLGİ ARTTI

"İnsanlar artık eskisi gibi uzun yazıları okuyarak vakit kaybetmek istemiyor. Ve günümüz koşullarında artık çok az bir çoğunluğun buna sabrı ve isteği var. Tam da bu noktada devreye giren görsel ve videolardan yararlanarak oluşturulan marka içerikleri daha kısa sürede daha fazla kişiye ulaşarak etkileşimi, geri dönüşleri artırıyor. Son dönemde yükselen trendlerden biri de 'Sesli SEO Aramaları'. İnsanların büyük bir çoğunluğu mobil telefonları aracılığıyla arama motorlarını kullanırken sesli aramadan yararlanıyor. İlerleyen dönemler için şirketlerin altyapılarını sesli aramalara uygun şekilde optimize etmeye başlaması gerektiği düşüncesindeyim."

SALGINDA E-TİCARET YÜZDE 52 BÜYÜDÜ

Dijital pazarlamanın son yıllarda gittikçe gelişen bir alan haline geldiğinin altını çizen Kılıç, şöyle devam etti: "Pandeminin bu yükselişe etkisi çok fazla. Sektör dinamikleri değişti. Salgında dijital pazarlama tekniklerinden yararlanarak satışlarını ve marka bilinirliğini ciddi oranda artıran şirketler var. Yine bu dönemde e-ticaret yüzde 52'lik bir büyüme yakaladı. E-posta gönderimi yüzde 36, mobil bildirimlerle iletişim yüzde 12 artış gösterdi. 2020'de uzun dönemli indirimlerin uygulandığı kasımda 104 milyon kullanıcıya temas ettik."

SOSYAL MEDYA 'DİJİTAL AVM' HALİNE GELDİ

Araştırmaya göre, sosyal medya platformları 'dijital AVM'ler' haline geldi. Bu dönemde sosyal medya platformlarında açılan mağaza ve satılan ürün sayısı yükselişe geçti. Online kanalları yakın markaja alan tüketicilerin alışkanlıkları da değişti. Tüketicilerin büyük bir çoğunluğu bir ürün satın alırken uzun uzun yazılar okumayı zaman kaybı olarak görüyor, tercihini videolardan yararlanılarak oluşturulan içeriklerden yana kullanıyor. Tüketiciler arama motorlarını kullanırken de istediği ürünü yazmak yerine sesli aramalardan faydalanıyor. Tüm bu gelişmelerin ardından şirketlerin de altyapılarını sesli aramalara uygun şekilde optimize etmeye başlaması bekleniyor.

<p class='MsoNormal'>CZN lakaplı Burak Özdemir de Antalya'ya giden isimlerden  oldu. Uyarılarına rağ

CZN Burak Özdemir yangına müdahale ederken şov yapmakla suçlandı

Diyarbakır'da Amida Höyük'teki kazılarda 1. Dünya Savaşı'ndan kalma 782 el bombası bulundu

Siirt'te sağlık ekiplerini köyde gören vatandaşlar aşı olmak için kuyruk oluşturdu

İHA'ların tespit ettiği orman yangınları, helikopter ve uçakların müdahalesiyle kontrol altına alındı