• $13,4388
  • €15,2414
  • 794.355
  • 2003.4
29 Ocak 2014 Çarşamba 02:00 | Son Güncelleme:

Yatırımın önü açık, yabancı Türkiye‘ye koşa koşa gelir!

Yatırımın önü açık, yabancı Türkiye‘ye koşa koşa gelir!

‘Bu ortamda Türkiye’ye yatırımcı gelmez’ diyen TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz’a karşılık Türkiye’nin patronları daha iyimser çıktı... AKŞAM’a konuşan patronlar önümüzdeki dönemde Türkiye’ye yapılacak yatırımlarda artış bekliyor.

ÖZGÜL ÖZTÜRK

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, geçen hafta yapılan TÜSİAD’ın 44. Olağan Genel Kurulu’ndaki konuşmasında yatırımlar için karamsar bir tablo çizmişti. 

DÜNYANIN GÖZÜ BİZDE
AKŞAM'a konuşan İş dünyasının temsilcileri ise aynı görüşte değiller... Türkiye’nin gerek siyasi gerekse ekonomik öneminin tüm dünya tarafından anlaşılmaya başlandığını belirten iş dünyası temsilcileri, “Böyle bir ülkeye yatırımcı gelir” diyor. 22 yıl aradan sonra Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın 6 bakanıyla birlikte Türkiye’ye yaptığı çıkarmayı örnek gösteren patronlar,  aynı sürecin diğer ülkeler için de geçerli olduğuna vurgu yaptılar. 

GELİYOR, DAHA DA GELİR
“Türkiye’de yatırımcının ihtiyacı olan her şey var” diyen iş dünyasının temsilcilerine göre, Türkiye yatırımcılar için dinamik üretim kabiliyeti ve hızlı karar alma mekanizmasıyla önemli bir ülke. Türkiye’nin dünya için önemi her geçen gün artıyor. Yatırım geliyor, gelmeye de devam edecek. 

YATIRIMCI RİSKİ DE BİLİR
Bu isimlerden Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, yatırım tartışmasına şu örneği verdi: "Yatırımlar gidecekleri ülkelerdeki havaya göre gelir. Yakın zamana kadar bizdeki hava çok müspetti. Ama yine de yeni yabancı yatırımcılar gelecektir. Ayrıca yatırım yapacak kurumlar riski göze alırlar. Önemli olan yabancıların mevcut firmaları alarak değil, üretime dayalı, ihracata dönük katma değerli yatırım yapmasıdır."

BU İKLİM YENİ YATIRIMLARI DA ÇEKER
AKFEN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın: Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın yaptığı ziyaret gösteriyor ki Türkiye'ye kayıtsız kalmak çok zor... Bu ziyareti önemsiyorum çünkü Sarkozy zamanında atılan köprülerin yeniden inşasıdır bence. Bu ziyaret Türkiye’ye yapılacak yatırımları artıracaktır. Şu anda Türkiye-Fransa ilişkiler kuvvetli bir şekilde devam ediyor. Aynısı diğer ülkeler için de geçerli. Bu iklimle yeni yatırım da gelecektir.

DİNAMIZM KABİLİYET HER ŞEY BURADA...
Cefi Kamhi:
Türkiye yatırımcılar için gerek dinamik üretim kabiliyeti, gerek geniş dağıtım ağıyla, hızlı karar alma mekanizmasıyla önemli bir ülke. Biz nasıl ki ev alırken, komşularını, lokasyonunu, yaşam standartlarını, merkeze yakınlığı gibi noktalara dikkat ediyorsak, yatırımcı da bir ülkeye yatırım yaparken bunlara bakıyor.

YENİ YATIRIM İÇİN UYGUN ORTAMI BİZ SAĞLIYORUZ
Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin: Sarkozy döneminde de ticari ilişkilerimiz iyiydi ama Sarkozy’nin AB üyeliği konusundaki söylemleri iki ülke siyasi ilişkilerini gerdi. Bu durum elbette ticarete de yansıyordu. Hollande başa geldiğinde zaten Türkiye ile iyi ilişkiler kuracağını söylemişti. Şimdi bu sözü yerine getirdi. Fransa, Almanya için de önemli bir partner ülke. Dolayısıyla Hollande’in bu olumlu yaklaşımı Merkel’i de olumlu etkileyecektir. İki ülke ilişkilerindeki olumlu gelişmeler Türkiye’ye yeni yatırımların gelmesini sağlayacaktır. Türkiye’de yatırımcının ihtiyacı olan her şey var.

DÜNYA TİCARETİ İÇİN ÖNEMLİYİZ
ERDEM Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem:
Sadece Fransa şuana kadar Türkiye’ye 17 milyar dolar yatırım yaptı. Biz buna 10-15 milyar dolar daha eklenmesini hedefliyoruz. Aynı durum diğer ülkeler için de geçerli. Türkiye’nin dünya ticaretindeki önemi her geçen gün artıyor. Türkiye’ye yatırım geliyor, gelecek, gelmeye de devam edecek. Bana göre TÜSİAD yumuşak bir dille, “Bu kavgayı bırakın, önünüze bakın” mesajı verdi. Yanlış anlaşıldı.

TÜSİAD'A BİLGİ VERMEYE HAZIRIZ
Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı:
Sayın Ümit Boyner döneminde TÜSİAD’a gidip bilgilendirme toplantıları yapıyorduk. Sayın Muharrem Yılmaz da arzu ederlerse yatırımların ne düzeyde olduğu, beraber neler yapılabileceği, kendisini bilgilendirmeye hazırız. Karamsar bir hava pompalayarak yatırımcıları ürkütmek yerine Türkiye’deki yatırım ortamını doğru şekilde yansıtmak Türkiye’nin kazancına olur.
 

 

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!
Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Ticaret Bakanlığı satışa çıkardı... İhalelerde büyük artış!
Ticaret Bakanlığı satışa çıkardı... İhalelerde büyük artış!

Ticaret Bakanlığı satışa çıkardı... İhalelerde büyük artış!

Kritik eşiği geçip rekor seviye ulaştı: 1 milyar dolarlık ihracat! Türkiye dünyanın 6. büyük üretim merkezi
Kritik eşiği geçip rekor seviye ulaştı: 1 milyar dolarlık ihracat! Türkiye dünyanın 6. büyük üretim merkezi

Kritik eşiği geçip rekor seviye ulaştı: 1 milyar dolarlık ihracat! Türkiye dünyanın 6. büyük üretim merkezi

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

Dünden bugüne Fenerbahçe'nin Türk kalecileri! Yerli kaleci geleneği devam ediyor

Çöpe atmak yerine bakın ne yaptı! Yüzlerce açma halkası topladı sonra...

Bilim insanlarının yeni teorileri şaşırttı! Mısır Piramitleri nasıl yapıldı?