• $7,8951
  • €9,2978
  • 482.324
  • 1205.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Temmuz 2020 Çarşamba 19:12 | Son Güncelleme:

Yatırım sayısında aylık rekor

Yatırım sayısında aylık rekor

Ortadoğu'nun en büyük yapıştırıcı fabrikasının temelini atan Varank, yatırım cephesinde olumlu gelişmeler yaşandığını belirterek “Haziranda 859 yatırım teşvik belgesi ile aylık rekor kırdık” dedi.

BETA Kimya A.Ş., Ortadoğu ile Doğu Avrupa’nın en büyük yapıştırıcı ve tutkal üretim tesisi GEBKİM Kampüsü’nün temelini attı. Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TİM Başkanı İsmail Gülle katıldı. 315 milyon TL’lik yatırımla kurulacak tesiste ilk kez yerli ve milli yeni nesil yapıştırıcılar üretilecek. Törende konuşan Bakan varank Kovid-19 salgını döneminde bile yoluna durmaksızın devam eden reel sektör için heyecanlı bir güne daha şahitlik ettiklerini söyledi.

OSB’LERDEN İYİ HABER

“Pandemiye rağmen ülkemizde üretim durmadı” diyen Varank yatırım cephesinde de çok olumlu gelişmeler olduğunu belirtti. Varank “Yılın ilk yarısında özel sektörün 84 milyar liralık sabit yatırımı için teşvik belgesi verdik. Haziranda ise 859 yatırım teşvik belgesi düzenleyerek teşvik tarihimizdeki aylık belge rekorunu kırdık. Bu yatırımlar tamamlandığında 129 bin vatandaşımıza yeni iş imkanları doğacak” dedi.

Reel sektörün şu anda gayet canlı ve dinamik olduğunu vurgulayan Varank “Temmuzun ilk iki haftasında OSB’lerdeki elektrik tüketimi, nisan-haziran dönemini geride bırakmanın yanında martın aynı dönemini de geçmiş durumda. Yani salgın öncesi döneme göre sanayideki elektrik tüketimi daha fazla” diye konuştu. Bakan Pekcan ise video konferans yöntemiyle katıldığı törende “BETA Kimya A.Ş’nin yeni yatırımı, ülkemizin yüksek teknoloji ve yüksek katma değerli üretim ile ihracat stratejisiyle örtüşüyor” diye konuştu.

KOSGEB’DEN 1 MİLYON LİRALIK YENİ DESTEK

Bakan Varank törendeki konuşmasında, KOSGEB’in, ‘KOBİGEL programı’yla yeni çağrıya çıkacağını ve işletmelere 1 milyon liraya kadar dijitalleşme desteği vereceğini duyurdu. Varank “Amacımız hem teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin envanterini genişletmek hem de bu teknolojileri kullanan firmalarımızın sayısını artırmak. Çağrımız 17 Eylül’e kadar açık” dedi.

500 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Törende konuşan BETA Kimya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, kurulacak tesis ile Türkiye’nin stratejik sektörlerine yönelik yerli ve inovatif ürünlere odaklanacaklarını ifade ederek “Yıllık 150 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak yeni entegre tesisimiz ile 500 kişiye istihdam sağlayacak ve yüksek katma değerli 5 yeni ürün kategorisine daha adım atacağız” dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ise “Ciddi şekilde ülkemizde yatırım iştahının olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

<p>Gaziantep'te seyir halindeyken eline aldığı telefonla video çeken otobüs şoförü görenleri hayret

Otobüs şoföründen pes dedirten hareket: Direksiyon başında video çekti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Antalya'da dolu yağışı meyve ağaçlarına zarar verdi

Zeytinburnu'nda bulunan tarihi mozaikler koruma altına alındı