• $8,2484
  • €10,0318
  • 485.502
  • 1441.33
01 Şubat 2013 Cuma 12:03 | Son Güncelleme:

Yaşam koçu ile çalışan şirketler kazanıyor

Yaşam koçu ile çalışan şirketler kazanıyor

Amerika’da Amerikan toplumu için yapılan bir araştırmaya göre, eğitim ve koçluğa düzenli olarak yapılan yatırımlar çalışan başına %50’nin üzerinde net satış, çalışan başına neredeyse %40 gayri safi kar ve hisse senetlerinde %20 daha yüksek pay ile sonuçlanmıştır.

Yine Stanford ve Harward Üniversitelerinde yapılan çalışmalar sonucu şirketlerin başarılarının %85’i çalışanlarınızın becerilerine bağlı olduğu görülüyor. Bununla beraber koçluk çalışmalarından elde edilen maddi kazanç değerlendirildiğinde 100.000 dolardan fazla veya koçluk maliyetinin en az altı katı olarak değerlendiriliyor.

İnsan Kaynakları uzmanlarının yine ABD’de yaptığı bir araştırmaya göre şirketlerin %92’si koçluğu desteğini yöneticilerine sunuyor.

Liderlik gelişimi, üst düzey personeli elde tutma, örgütsel yönetim planlaması gibi alanlarda yaşam koçluğu konusunda şiretler destek alıyor

Şirketler ve yöneticiler neden bir yaşam koçu ile çalışmalı?

Gittikçe küreselleşen dünyamızda hem özel hem de iş hayatımız hızlı  bir değişim içerisindedir. Bu değişik çok yönlülük devam ederken bireyler bir çok sorunla karşılaşıyorlar. Hem bu hızlı değişime ayak uydurabilmek ve çok çeşitli nedenlerden kaynaklan problemleri  çözüme kavuşturmak gerekiyor.

Yaşam Koçu ve İletişim Uzmanı Ebru Korman anlatıyor!

Bugüne kadar öğrendiğimiz her şey, bazen bizi beklediğimiz sonuca ulaştırmayabilir. Kişisel yaşamımız ve iş yaşamımız arasında denge kurmamız zorlaşabilir ya da zaman alabilir. Bu süreci hızlandırabiliriz. Bu noktada çıkış yolu bulamadığımızda, mutsuz oluruz. Yaşantımızda önceliklerimizi, sorumluluklarımızı, görevlerimizi ve beklentilerimizi yerine getirmekte hayat koşulları içersinde güçlük çekebiliriz. Bunları bir arada ve dengede tutabilmemiz için ya kendi kendimizin yaşam koçu olmalı ya da bize, bizim gerçeğimizi ve gerçekleştirme gücümüzü gösteren bir yaşam koçuyla çalışmalıyız.


Burada önemli olan, yaşam koçunun doğruları veya başkalarının doğruları ile değil, etki altında kalarak hiç değil, sizin doğrularınız ile hayatınıza yön vermenizdir.Yaşam koçu sizin kendi seçimleriniz doğrultusunda düşünmenizde ve harekete geçmenizde tarafsız ve objektif olarak yanınızda yer alır.


Yaşam koçu ile çalışmak ne kazandırıyor?

Yaşam Koçu ve İletişim Uzmanı Ebru Korman “İş yaşamında yaşam koçluğu desteği almak, kurumsal kültürün oluşturulup çalışanların aynı dili konuşmalarının sağlanması, iş memnuniyeti ve üretkenlik artışı, personel sorumluluğu ve bağlılığında artış, çalışanın elde tutulması, stres düzeyinin azalma, iletişim kalitesinde artış yöneticilerin doğru kararlar almaları,liderlerin sorumluluk alması ve çözüm üretmesinde yardımcı olmak, geliştirilmiş takım çalışması, sorunlarda azalma, müşterilerle güven duygusunun gelişimine yardımcı olmak gibi birçok konuda fayda sağlıyor.” dedi

 

<p>Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı AKŞAM TV'ye anlattı.</p>

İmamoğlu neden mağduriyet arıyor?

Ankara'da barajlardaki su miktarı bir ayda yüzde yüz arttı

Çin'in kontrolden çıkan roketi ilk kez görüntülendi

Pençe-Yıldırım operasyonunda PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi