• $8,6601
  • €10,1716
  • 491.8
  • 1391.53
6 Haziran 2021 Pazar 19:02 | Son Güncelleme:

Yarı fiyatına ‘yenilenmiş' ikinci el cep

Yarı fiyatına ‘yenilenmiş' ikinci el cep

‘Yenilenmiş cep'ler yarı fiyatına satışta. İkinci el cep tep telefonu yenileme hizmeti vermek için başvuran 7 şirketten şimdiye kadar 3'ü yetki belgesi aldı. ‘Yenilenmiş ürün' etiketiyle 1-2 yıl garantili satılan sıfır telefonlar yarı fiyatına alıcı buluyor.

Kullanılmış cep telefonlarının yenilenerek garantili ve sertifikalı bir şekilde 'yenilenmiş ürün' olarak yetkili merkezlerce satışına başlandı. Bugüne kadar 'yenileme merkezi' yetkisi almak için 7 şirket başvururken Ticaret Bakanlığı incelemesi biten Garantili Teknoloji, Easycep Bilişim ve HB Bilişim'e yetki verdi. Bu 3 şirket hem satın alma hem de satış yapmaya başladı. Yenilenmiş 1-2 yıl garantili cep telefonları 'sıfır'ların yarı fiyatına satılıyor.

SIFIRA TALEP DÜŞER

İlk yetkilendirilen şirket olan Garantili Teknoloji Genel Müdürü Zafer Sucuoğlu "Yenilenmiş telefonların piyasaya çıkmasıyla birlikte sıfır telefona rağbetin düşeceğini biliyoruz. Yenilenmiş telefonlarla sıfır telefonlar arasında performans açısından hiçbir fark bulunmuyor. Ekonomik olarak onlardan çok daha ucuz olduğu için kullanıcılar bir süre sonra yenilenmiş telefonlara yönelecektir" diye konuştu.

BEYAZ LİSTE KONTROLÜ

Sucuoğlu, Türkiye'de her yıl çöpe atılan milyonlarca cep telefonu olduğunu vurgulayarak "Cep telefonlarını satın alırken öncelikle devletin bize sağladığı Beyaz Liste'de olup olmadığını kontrol ediyor ve ona göre yeniliyoruz. IMEI numarasının kayıtlı olup olmadığını doğrulayan Beyaz Liste'de yoksa herhangi bir işlem yapmıyoruz" dedi.

İTHALATI AZALTACAK

Yenilenmiş cep telefonlarının kullanımının yaygınlaşmasının, çevre kirliliğinin önlenmesinin yanı sıra cep telefonu ithalatının önüne geçerek ülke ekonomisine katkı sağlaması bekleniyor. Türkiye yılda ortalama 1.5 milyar dolarlık cep telefonu ithal ediyor. İkinci el cep telefonu pazarının ise 20 milyon adedi bulduğu tahmin ediliyor.

<p>Selçuk Bayraktar, AKŞAM TV'nin sorularını yanıtladı ve özel açıklamalarda bulundu.</p><p>TEKNOFES

Selçuk Bayraktar'dan Akşam TV'ye özel açıklamalar...

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Eylül 2021)

Deniz dibinde yaşayan şaşırtıcı hayvanlar

Hastalıklara karşı savaşan besinler