• $32,2511
  • €35,0023
  • 2418.47
  • 10676.7
13 Mayıs 2024 Pazartesi 08:20 | Son Güncelleme:

Yapıların % 70'i enerjiyi verimsiz kullanıyor

Yapıların % 70'i enerjiyi verimsiz kullanıyor

Konutların yüzde 70'inin enerji verimsiz inşa edildiği ülkemizde, Dalmaçyalı sponsorluğunda düzenlenen ‘Türkiye Yüzyılı ve Yapılarda Enerji Verimliliği Zirvesi'nde çözüm önerileri sıralandı.

VERİMDER'in 'Türkiye Yüzyılı ve Yapılarda Enerji Verimliliği Zirvesi' Dalmaçyalı sponsorluğunda Ankara'da kanaat önderleri, yerel yönetimler ve tüketicilerin katılımıyla gerçekleşti. Zirvede yapı stokunun yüzde 70'inin enerjiyi verimsiz kullandığına dikkat çekildi. Zirvenin açılış konuşmasını Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ yaparken Verimden Başkanı Çağdaş Korkmaz, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, OECD Daimi Temsilcisi Prof. Dr. Kerem Alkin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmacılar panelde yeşil dönüşüm, yapılarda enerji verimliliği ilişkisi, kentsel dönüşüm ile enerji verimliliği, ikinci ulusal enerji eylem planı ve sıfır enerjili binalar konularını ele aldı.

Dernek olarak enerji verimliliği konusunda Türkiye'deki gelişmeler ve dünyadaki yeniliklere katkı sağlamak amacıyla faaliyet gösterdiklerini belirten Verimder Başkanı Çağdaş Korkmaz, "Ülkemizde enerji kullanımı; yapılar, sanayi ve ulaşım olarak üçe ayrılmış durumda. Bu anlamda yapıların önemi gün geçtikçe artıyor. Enerjinin yaklaşık yüzde 30-35'i yapılarda tüketiliyor, bunun ağırlıklı olarak ısıtma ve soğutma olduğunu biliyoruz.

MALİYETLERİ ARTIRIYOR

Mevcut yapı stokumuzun yüzde 70'e yakın bir kısmının enerjiye verimsiz bir şekilde yapılmış olması, bulunduğumuz jeopolitik durumda, enerji maliyetlerinin artması ve enerjiye ulaşımın zorlaşmasına neden oluyor. Bu kötü senaryoyu iyiye döndürmekle ilgili önemli çalışmalar var. II. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2024 yılı içinde lanse edildi. Bu plan kapsamında ülkemizde çeşitli yasa ve yönetmeliklerin faaliyete girmesiyle beraber çok hızlı bir şekilde buradaki enerji verimliliğini hayata geçirmek için çalışmalar yapılıyor. Yine ülkemizin gündemindeki kentsel dönüşüm de enerji verimliliğine dönüşüm olarak değerlendirilebiliyor. Yaklaşık 6.5 milyon konutun ve yaşanan deprem felaketiyle birlikte o bölgede yapılacak olan 600 bin konutun enerjiye verimli olarak imal edilmesi, bahsettiğim rakamların olumluya dönmesini sağlayacak" dedi.

ISI YALITIMI ZORUNLU

Nippon Paint Betek Boya Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ ise yaklaşık 25 milyon yapı stoku bulunduğunu ve bunlardan yüzde 25'ine ısı yalıtımı uygulandığını ifade etti. Uludağ, bir binadaki enerjinin ortalama yüzde 80'inin ısıtma ve soğutma amaçlı kullanıldığına değinerek, "önümüzde bir fırsat var. Böyle bakıldığında bütün bu binaları biz doğru ısı yalıtımlı binaların haline getirirsek enerji verimliliğine çok büyük katkımız olacak" dedi.

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu "Türkiye yüzyılında ülkemizin hak ettiği gelişmişlik seviyesine ulaşması, toplumumuzun hak ettiği refahı ve konforu yaşayabilmesi ve küresel iklim değişikliğiyle mücadele adına enerji verimliliğimizi geliştirmenin kritik ve stratejik önemi olduğuna ve bu uğurda sosyal sorumluluk şuuru ile mücadele edilmesi gerektiğine inanıyorum" açıklaması yaptı.

HEDEF YÜZDE 30'LUK TASARRUF

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank da enerji tasarrufunun önemini vurguladı ve Türkiye'nin 2053 için net sıfır emisyon hedefi olduğunu hatırlattı. Binalarda enerji verimliliğini artırmanın iklim değişikliğiyle mücadelede kritik önem taşıdığını söyleyen Varank, Bakanlık tarafından bu alanda çeşitli projeler yürütüldüğünü ve kamu binalarında yüzde 30 enerji tasarrufu hedeflendiğini açıkladı. Şehirlerin afetlere dirençli hale getirilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü de sözlerine ekleyen Varank, sürdürülebilir bina uygulamalarının teşvik edildiğini ifade etti.

Türkiye'nin ilk dijital kurban pazarı kuruldu
Türkiye'nin ilk dijital kurban pazarı kuruldu

Türkiye'nin ilk dijital kurban pazarı kuruldu

Üç ilçeyi uyardı! 'Hiç acımadan kepçeyi vurun'
Üç ilçeyi uyardı! 'Hiç acımadan kepçeyi vurun'

Üç ilçeyi uyardı! 'Hiç acımadan kepçeyi vurun'

Diyarbakır'da gri kategoride olan 1 terörist öldürüldü
Diyarbakır'da gri kategoride olan 1 terörist öldürüldü

Diyarbakır'da gri kategoride olan 1 terörist öldürüldü