• $ 6,7139
  • € 7,427
  • 369.15
  • 103024
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
08 Kasım 2019 Cuma 08:00 | Son Güncelleme:

'Yağmur suyu hasadı'yla kuraklık ve sel önleniyor

HSBC Türkiye ve WWF Türkiye, kuraklıkla mücadelede yağmur suyu kullanımı için ‘Yağmur Suyu Hasadı’ projesini başlattı. Projeyle sel ve kuraklık riski azaltılırken, su kaynakları da korunmuş olacak. 

Özgül Öztürk

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ve HSBC Türkiye, yağmur suyunu verimli kullanarak, kuraklık, sel ve afet riskini ortadan kaldıran bir sürdürülebilirlik projesine imza attı. Türkiye’deki 25 akarsudan biri olan Büyük Menderes Havzası’nda hayata geçirilen ‘Yağmur Suyu Hasadı’ projesi için HSBC çalışanlarından oluşan toplam 200 kişilik gönüllü bir ekip, yağmur suyunu depolamayı ve tarımsal sulamada kullanmayı öğrendi. 

HEDEF 650 BİN TON SU 

HSBC gönüllüleri daha sonra aldıkları bu eğitimi yıllardır sel sorunuyla boğuşan Aydın’ın Haydarlı Köyü halkına öğreterek, köydeki, kuraklık, toprağın tuzlanması ve heyelan sorunlarının asgari seviyeye indirilmesini sağladı. Şu ana kadar 134 ton yağmur suyunun depolandığı projeyle Ekim 2020’ ye kadar 650 ton yağmur suyunun hasat edilmesi planlanıyor. 

ÖĞRENCİLERE EĞİTİM

Ayrıca ilerleyen dönemlerde Millî Eğitim Bakanlığı’yla işbirliğine gidilip İstanbul, İzmir ve Aydın’da belirlenen okullardaki 3000 öğrenciye yağmur suyu hasadı uygulamaları hakkında mentörlük edilecek, 6000 veli de konu hakkında bilinçlendirilecek. 

SU FAKİRİ OLMA YOLUNDAYIZ

Türkiye’nin kişi başı 1500 metreküp su kullanımıyla su fakiri olma yolunda ilerlediğine dikkat çeken, WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, “Bir yandan su kullanımı artarken öte yandan yağmur suları boşa akıyor. Bu projeyle bu kaynağı ekonomiye ve topluma kazandırıp, kuraklık, sel, tuzlanma gibi sorunları ortadan kaldırabiliriz” diyor.

SÜNGER ŞEHİRLER OLUŞTURULMALI

Büyükşehirlerde yaşanan sel ve afet risklerinin de doğadaki tahribatlardan kaynaklandığına işaret eden Aslı Pasinli şunları kaydetti: “Bu projeyle önümüzdeki dönemde şehirlerdeki yağmur sularını toplayıp, tüketime ve tarımsal sulamaya kazandırmayı hedefliyoruz. Ayrıca, suyu sünger gibi çeken asfalt yollar, drenajlı kaldırımlar yapılarak yağmur sularının sele neden olması engellenebilir.”

100 MİLYAR $ KAYNAK AYIRACAK

HSBC’nin 2025’e kadar sürdürülebilirlikle alakalı projelere 100 milyar dolar kaynak aktarmayı hedeflediğini belirten HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı da “Türkiye de bunun önemli sac ayaklarından biri. Yağmur Suyu Hasadı projesiyle yeraltı suyu ve şebeke suyu kullanımını azaltıp bölge halkına sosyo-ekonomik faydalar da sağlayacağız” dedi.


MSB duyurdu! 4 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

MSB duyurdu! 4 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kara yolları onlara kaldı! Objektiflere yansıyan kareler...

Cuma namazıyla açılacaklar! Hummalı çalışmalar başladı