• $7,4196
  • €9,0146
  • 445.809
  • 1569.35
12 Ocak 2021 Salı 05:09 | Son Güncelleme:

WhatsApp dayatmasına Rekabet Kurulu engeli

WhatsApp dayatmasına Rekabet Kurulu engeli

Rekabet Kurulu'ndan Facebook ve WhatsApp'a karşı hamle geldi. Kurul, büyük tepki çeken şirket hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunun durdurulduğunu açıkladı.

WhatsApp’ın büyük tepki çeken ‘8 Şubat’a kadar gizlilik ilkesini ya kabul et, ya da uygulamayı sil’ dayatmasına Rekabet Kurulu’ndan karşı hamle geldi. Kurul, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlatıldığını duyurdu. Açıklamada, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğuna ilişkin Facebook Inc, Facebook Ireland Ltd, WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte Facebook olarak anılacak) hakkında, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ‘hakim durumun kötüye kullanılması’ başlıklı maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açtığı belirtilirken, “Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir” denildi.

KVKK DA DEVREDE

‘Kurul’un, WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurduğu’ belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Kararda ayrıca uygulamaların soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat’tan itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.” Kişisel Verileri Koruma Kurulu da (KVKK) WhatsApp’ın ‘zorunlu güncelleme’ kararının bugünkü toplantıda ele alınacağını duyurdu.

ÜNAL: EYLÜLDE BIRAKTIM

AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da konuya ilişkin, “Ben zaten eylül ayında WhatsApp kullanmayı bıraktım. Telegram, BiP gibi uygulamaları tercih ediyorum. Whatsapp ‘uçtan uca şifreleme yapıyorum’ diyor ama yapıp yapmadığını bilmiyoruz” yorumunu yaptı.

MESAJLARI BİZ BİLE GÖRMEYECEĞİZ! 

Tepkiler sonrası paniğe kapılan WhatsApp, güncellenen ‘Gizlilik İlkesi’yle ilgili yeni bir açıklama yaptı. İnsanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak istendiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecek. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifrelemeyle korunur. Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder. Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.” 

BiP’E 3 GÜNDE 4.6 MİLYON YENİ KATILIMCI

Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilen Türkiye’nin iletişim ve yaşam platformu BiP’e son 3 günde 4.6 milyon yeni kullanıcı eklendi. Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, “BiP’te izinsiz hiçbir veriyi paylaşmıyoruz” ifadelerini kullandı.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden canlı bağlantıyla AK Parti 7. Olağan

Başkan Erdoğan: Eyvallahımız olmayacak

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kızılırmak buz tuttu

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı için 10 kuralı belirledi! İşte o detaylar...