• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
29 Eylül 2021 Çarşamba 08:45 | Son Güncelleme:

2021-2022 VGM burs ücreti ne kadar, şartları nedir, kimler faydalanabilecek? VGM burs nedir, basvuruları ne zaman, nasıl yapılacak?

2021-2022 VGM burs ücreti ne kadar, şartları nedir, kimler faydalanabilecek" VGM burs nedir, basvuruları ne zaman, nasıl yapılacak"

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce (VGM) yapılan duyuruya göre 2021-2022 burs başvuru tarihleri bellirlendi. Yeni eğitim öğretim yılında ihtiyaç sahibi öğrencilere maddi destek sağlayan VGM kurumun yaptığı duyuruya göre burs başvuru tarihi, şartları açıklandı. Peki VGM burs nedir, başvurular ne zaman, nasıl yapılacak? 2021-2022 VGM burs ücreti ne kadar, şartları nedir, kimler faydalanabilecek?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs başvuru tarihleri ile ilgili beklenen açıklama geldi. Ortaöğretim, yüksek öğrenim ve yabancı uyruklu öğrenci için verilen VGM 2021-2022 burs başvuru tarihi ve şartlarına ilişkin detaylar belli oldu. İnternet aramalarında "VGM burs başvuruları ne zaman, başvurular nasıl yapılır, başvuru şartları neler? Burs ücreti ne kadar, kimlere veriliyor?" soruların yanıtlarına ilişkin tüm detayları bu haberimizde derledik.

VGM BURSU NEDİR?

Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımları Türkiye'de eğitim gören ihtiyaç sahibi yükseköğrenim ve ortaöğrenim öğrencilerine verilen karşılıksız burslardır. Yükseköğrenim bursu ön lisans ya da lisans programı öğrencilerine bir eğitim yılında 8 ay (Ekim-Mayıs), ortaöğrenim bursu ise ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine bir eğitim yılında 9 ay (Ekim-Haziran) süre ile verilir.

2021-2022 VGM BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Ortaöğrenim Bursu: 15 Ekim - 30 Ekim 2021

Yükseköğrenim Bursu: 01 Kasım - 15 Kasım 2021

Yabancı Uyruklu Öğrenci Yükseköğrenim Bursu: 01 Kasım - 15 Kasım 2021

VGM BURS BAŞVURU DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

2021-2022 VGM BURSU NE KADAR?

Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre 2021-2022 eğitim yılından itibaren; ortaöğrenim eğitim yardımı miktarı aylık 100,00 TL, yükseköğrenim burs miktarı aylık 400,00 TL, yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim burs miktarı ise aylık 600,00 TL olarak ödenecek

VGM BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

VGM burs başvurusu yapmak için öncelikle örgün öğretim veren ortaöğrenim (lise ve ortaokul) ya da yükseköğrenim (lisan, ön lisans) eğitim kurumlarında öğrenci olmak gerekir. Ortaöğrenim ya da yükseköğrenim burs başvurusu içinde Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesinde yayınlanan burs başvurumu formu doldurulmalıdır.

Başvuru adımlarında hangi bilgileri dolduracağınıza dair yönlendirmeler yapılmaktadır. Burs başvuru formundaki bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmak önemlidir. Yanlış, yalan bilgilerin beyan edilmesi burs alma hakkını ortadan hem o dönem içerisinde hem de daha sonraki zamanlar içerisinde ortadan kaldırmaktadır.

Başvurunuzu yaptıktan sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bilgileriniz değerlendirmeye alınır. Değerlendirme aşaması sırasında beyan etmiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda Bölge Müdürlükleri tarafından belgeler istenebilmektedir. Bu belgeler başvuru süreci içerisinde ilgili yerlere teslim edilmelidir. Teslim edilmediği zaman burs başvuru süreci iptal olacaktır ve burs almayacaktır. Değerlendirme süreci tamamen bittikten sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü internet sayfasında sonuçlar açıklanmaktadır. Sonuçlar yaklaşık olarak 1, 2 ay içerisinde açıklanmaktadır. Başvuru işleminde olduğu gibi T.C. kimlik numarası ile başvuru durumunuzu sorgulayarak Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu alıp alamadığınızı öğrenebilirsiniz.

VGM BURSU ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILIR?

VGM bursu almaya hak kazanan öğrencilere burs ödemeleri sonuçlar açıklandıktan sonra kısa süre içerinde burs ödemeleri yatmaktadır. Öncesinde öğrencilerin yapması gereken bir işlem vardır bu da banka hesabı açmadır. Öğrencilere hangi bankadan hesap açacaklarına ilişkin bilgiler kısa mesaj ya da e-posta aracılığıyla gönderilmektedir. Hesap açma işlemleri tamamlandıktan sonra en erken ekim ayında Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu yatmaktadır.

Burs ödemeleri eğitim öğretim dönemi içerisinde yapılır. Yani 8 aylık bir ödeme yapılmaktadır. Bu süre ekim ve mayıs ayı arasındaki ayları kapsar.

VGM BURSU ŞARTLARI

VGM bursu almak için gerekli olanlar koşullar şunlardır:

* Ortaöğretim ya da yükseköğretim kurumlarında örgün olarak eğitim alıyor olmak.

* 15-25 yaş aralığında olmak,

* Maddi olarak öğrenim yardımına ihtiyacı olması gerekmektedir.

VGM BURSU KİMLERE VERİLMEZ?

VGM Bursu almaya hak kazanamayan yükseköğretim ve ortaöğretim öğrencileri şu şekilde sıralanmıştır:

* Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından muhtaç aylığı alan öğrenciler,

* Özel okul ve açık öğretim de okuyan öğrenciler,

* Asgari ücret düzeyinde ücret alacak bir işte çalışan öğrenciler,

* Yabancı uyruklu öğrenciler,

* Polis akademisi öğrencileri,

* Askeri okul öğrencileri,

* Fazladan ders yılı kalan öğrenciler,

* Yüksek lisans ya da doktora yapan öğrenciler,

* Başka bir kamu kurumu tarafından karşılıksız eğitim yardımı alan öğrenciler,

* Eğitim dönemi boyunca ders başarısızlığı yüzünden Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu kesilen öğrenciler bir daha burs alma hakkı kazanamazlar.

Yabancı uyruklu öğrencilerin burs alabilmeleri için %10'luk bir burs kontenjanı vardır. %10'luk dilim içerisine giremeyen yabancı öğrencilere burs verilmemektedir.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!