İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0743
  • 4.9348
  • 172.50
  • 107.015
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Vergide yıl sonuna kadar artış ve ayarlama yok

Enflasyon üzerinde etki yapabilecek vergi ayarlamalarından kaçındıklarını söyleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Bu dönem de dikkat ediyoruz. Yıl sonuna kadar herhangi bir vergi artışı, vergi ayarlaması yapmayacağız” dedi.

x

MİRAY ÇİMEN

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugüne kadar maliye politikası ve para politikası arasındaki uyuma her zaman dikkat ettiklerini vurgulayarak, “Bu dönem daha çok dikkat ediyoruz. Özellikle enflasyon üzerinde etki yapabilecek vergi ayarlamalarından kesin bir dille kaçınıyoruz. Dolayısıyla yıl sonuna kadar özellikle gelir elde etme amacıyla herhangi bir vergi artışı, vergi ayarlaması yapmayacağız” dedi. Ağbal, "Ekonomik Gelişmeler ve Ocak-Haziran 2017 Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri" konulu basın toplantısı düzenledi. 

SON ÇEYREKTE TAHSİLAT

Ocak-Haziran dönemine ilişkin bütçe açığının 25.2 milyar lira olduğunu kaydeden Ağbal, bütçe giderlerinin 324.4 milyar lira olduğunu anlattı.
Ağbal, ekonomide canlanmaya destek amacıyla SGK’nın Ocak, Şubat ve Mart aylarına ilişkin sosyal güvenlik prim ödemelerini yılın son çeyreğine ertelediklerini hatırlatarak, 9 milyar liralık alacağın son 3 ayda tahsil edileceğini belirtti.i. 

MESELE MALİYET DEĞİL

Söz konusu düzenleme yapılmasaydı 25.2 milyar liralık bütçe açığının 16 milyar lira civarında gerçekleşmesinin beklendiğini dile getiren Ağbal, kamu maliyesine yüklenen maliyetlerden çok, yaşanan ekonomik canlanmayı görmekten memnun olduklarını belirtti. Ağbal, meseleye sadece maliyet odaklı bakılmaması gerektiğini sözlerine ekledi. 

Genişleme kontrollü ve geçici

Mali disiplin konusundaki hassasiyetlerinin devam edeceğine vurgulayan Ağbal, “Kamu maliyesinde meydana gelen genişleme kontrollüdür, geçicidir, seçicidir" diye konuştu.

Yapılandırmada 7.9 milyar lira tahsilat

Ağbal, geçen yıl Kasım ayında uygulamaya konulan yeniden yapılandırma kanunu kapsamında 30 Haziran 2017'ye toplam 23.2 milyar lira tahsilat yaptıklarını söyledi. Yeniden yapılandırma kanunu kapsamında 1 Ocak'tan bugüne kadar vergi dairelerince 5.6 milyar lira, SGK'nın ise 2.2 milyar lira tahsilat yaptığını ifade eden Ağbal, "Toplam tahsilat 7.9 milyar lira” dedi.

 

Sporun vergilendirilmesi için çalışma yapıyoruz

Ağbal, "Gerek sporcuların vergilendirilmesi gerek kulüplerinin farklı kanallardan ödedikleri vergilerde gerekse sporun finansmanında ne yaparsak yapalım günü kurtarmak için yapmayalım. Buna kurumsal, yapısal kurallar getirilirse biz de rahat edeceğiz. Genel anlamda sporun vergilendirilmesine ve finansal sürdürülebilirliği ile ilgili bir çalışma yapıyoruz" dedi. 

121 milyar liralık nefes alma

Haziran ayı içinde 1 Temmuz 2016-31 Mart 2017 arasındaki ödenmemiş kamu alacaklarının yapılandırılması için vatandaşlara imkan sunduklarını anımsatan Ağbal, "6736 ve 7020 sayılı yeniden yapılandırma kanunları kapsamında toplamda 61 milyar liralık vergi alacağını yapılandırdık. Her 2 yeniden yapılandırma kanunun toplam kamu gelirleri olarak yapılandırdığı tutarın 121 milyar liraya ulaştı" dedi.

 

Esenyurt’ta polisten kaçmaya çalışan hırsızlar, eski tekvandocu esnafa yakalandı. Adeta yağmurdan ka

Polisten kaçarken tekvandocuya yakalandılar

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Balat'ta Çukur izdihamı! İşte en çok sorulan soru

Ünlü isimlerin eşleri ve sevgilileri