• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
13 Kasım 2020 Cuma 09:57 | Son Güncelleme:

Vergi yapılandırması ödemeleri ne zaman? Vergi yapılandırması nasıl olacak?

Vergi yapılandırması ödemeleri ne zaman" Vergi yapılandırması nasıl olacak"

Vergi yapılandırması hakkında karar, TBMM'de kabul edildi. Alınan kararın Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor. Vergi yapılandırmasında, öğrencilerin ve mezunların merakla beklediği KYK borçları yer alırken, KDV, MTV, ÖTV gibi vergi borçları da yapılandırma içerisinde bulunuyor. Peki, Vergi yapılandırması ne zaman başlayacak?

Vergi yapılandırması ne zaman başlayacağı yoğun ilgi görüyor. TBMM Genel Kurulu'nda yapılan toplantı sonrası vergi yapılandırması kabul edildi. Salgın sonrası ekonomide olumsuz etkiyi azaltmak amacıyla alınan bu kararda KYK borçları da yer alıyor. ÖTV, KDV ve idari para cezaları vergi yapılandırmasında bulunuyor. Kararın Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Vergi yapılandırması ne zaman başlayacak?

VERGİ YAPILANDIRMASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

TBMM'de onay verilen vergi yapılandırması Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Böylece vergi yapılandırma başvuruları GİB üzerinden alınabilecek.

Öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller, haksız alınan destekleme ödemeleri, kaynak kullanımı destekleme fonu, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı da yapılandırılabilecek.

Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamındaki Hazine alacakları, madenlerden alınan devlet hakkı, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'a göre takip edilen diğer alacaklar için de yapılandırmadan yararlanılabilecek.

VERGİ BORÇLARI NASIL ÖDENECEK?

Kanuna göre, vergi borçları yapılandırılarak 18 taksitle ödenebilecek. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi (KDV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yapılandırılabilecek. Borcunu peşin ödemek isteyenlere indirim sağlanacak.

Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar müracaat etmesi gerekecek ve en fazla 18 taksitte bu borçlar ödenebilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması durumunda, işleyen faizler silinecek. İlk taksit ödemesi, Ocak 2021'de gerçekleştirilecek.

<p>Peki, TEKNOFEST yerli ve milli üretime nasıl katkı sağlıyor?  ASELSAN festivalle ilgili nasıl ger

TEKNOFEST yerli ve milli üretime nasıl katkı sağlıyor?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı