• $7,8317
  • €9,3371
  • 454.622
  • 1342.61
18 Kasım 2020 Çarşamba 09:34 | Son Güncelleme:

Vergi borcu yapılandırma başvuru ekranı 2020: Borç yapılandırma ne zaman başlıyor, ödemeler nasıl olacak?

Vergi borcu yapılandırma başvuru ekranı 2020: Borç yapılandırma ne zaman başlıyor, ödemeler nasıl olacak"

Vergi borcu yapılandırmasını geçtiğimiz haftalarda TBMM'de kabul edilmesinin ardından gözler Resmi Gazete'ye çevrildi. KYK, ÖTV, KDV, MTV, emlak ve gümrük vergileri de yapılandırma içerisinde yer alacak. Borç yapılandırma ne zaman başlıyor, ödemeler nasıl olacak? Vergi borcu yapılandırma sorgulama ekranı...

Vergi borcu yapılandırma hakkından heyecanlı bekleyiş sürüyor. Geçen hafta TBMM'de kabul edilen vergi borcu yapılandırmasının, Cumhurbaşkanlığı onayıyla Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyordu. ÖTV, KDV, MTV, emlak, gümrük vergileri ve birçok öğrencisinin yakından takip ettiği KYK borçları da vergi yapılandırması içinde bulunuyor. Peki, Borç yapılandırma ne zaman başlıyor, ödemeler nasıl olacak?

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI MI?

Vergi borcu yapılandırma Resmi Gazete'de yayımlandı. Vergi yapılandırması, gelir, kurumlar, katma değer vergisi, özel tüketim, motorlu taşıtlar, gümrük vergileri, emlak, çevre temizlik vergileriyle ceza ve gecikme faizlerini de kapsayacak. Faiz ödeme şartlarına göre yapılandırmaya eklenecek. Geçtiğimiz hafta TBMM'de kabul edilen vergi borcu teklifine göre KYK ve SGK borcu olanları da ilgilendiren vergi yapılandırma süreci, 18 ay taksit ve 2 ayda bir ödeme imkanı ile 36 ayda tamamlanabilecek.

VERGİ BORÇLARI NASIL YAPILANDIRILACAK?

7256 sayılı kanun kapsamında borçlarında yapılandırma sürecine girebilecek olan vatandaşlar, bu işlemler için internet vergi dairesini kullanacak. Buraya giriş yapabilmek için üye olma ya da E-Devlet şifresini kullanma hakkına sahip olan vatandaşlar, karşılarına çıkacak olan ekrandan işlemlerini gerçekleştirecek.

VERGİ DAİRESİ GİRİŞ SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ!

YAPILANDIRMA HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

Yasa temel olarak vergi dairelerine yani Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Sosyal Güvenlik Kurumu’na, gümrük müdürlüklerine, belediyelere, özel idarelere, YİKOB’lara olan borçların yapılandırılmasına ilişkin hükümleri içeriyor.

Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV ile sosyal güvenlik primi, trafik, seçim, nüfus para cezaları, Karayolu Taşıma Kanunu’na göre kesilen para cezaları, kara yollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları gibi tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yeniden yapılandırılabilecek.

Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ile orman köylülerinin kullandığı krediler yapılandırılacak.

TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin üyelerinden olan aidat alacakları, KOSGEB’in kredi alacakları, Sanayi Bakanlığı bütçesinden organize sanayi bölgelerine ve sanayi sitesi yapı kooperatiflerine verilen krediler de kapsama giriyor.

Özel idarelerin, belediyelerin ve belediyelerin sahip olduğu şirketlerin, yüzde 50’sinden fazlasına sahip olduğu şirketlerin irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan kira alacakları ve hasılat payları, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları, kalkınma ajanslarının özel idareler, belediyeler ve sanayi odalarından olan alacakları, Türk Standartları Enstitüsü’nün sundukları hizmet nedeniyle doğan alacakları da yapılandırılıyor. Mücbir sebep nedeniyle ertelenen borçlar ise kapsamda olmayacak.

Yapılandırma detaylarının kasım ayı bitmeden Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor.

ÖDEMELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve gümrüklere yapılacak ödemeler 2021 Ocak ayında, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak ödemeler de şubat ayında başlayacak.

Editör:<a href='#0'> </a><a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

ABD'de kim Beyaz Saray'da olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Tarihi caminin 600 yıllık şaşırtıcı deprem teknolojisi

Boş kalan kampüsün yeni misafiri tilki böyle görüntülendi