• $7,3468
  • €8,9419
  • 437.157
  • 1536.11
17 Ağustos 2020 Pazartesi 22:53 | Son Güncelleme:

Vatandaş ev almaya koştu! Konutta düşük faizle tüm zamanların rekoru

Vatandaş ev almaya koştu! Konutta düşük faizle tüm zamanların rekoru

Kamu bankalarının başlattığı düşük faizin etkisiyle temmuzda kredili konut satışları yüzde 900, toplam satışlar yüzde 124 arttı. 229 bin 357 adet konutun satıldığı temmuzda tüm zamanların aylık rekoru kırıldı.

Ekonominin önemli sac ayaklarından birisi olan ve tek başına yüzlerce alt sektörü harekete geçiren konut sektöründe, kamu bankalarının haziran ayı başındaki düşük maliyetli desteklerinin etkisi her geçen gün verilere yansıyor. Kamu bankalarının düşük oranlı destek kredisi başta olmak üzere sektörel kampanyalar ve normalleşme adımları temmuzda konut satışlarında tüm zamanların rekorunu getirdi. Konut satışları geçen ay yüzde 124,3 artarak 229 bin 357 ile tarihin en yüksek aylık rakamına ulaştı. Söz konusu rakam daha önce en yüksek 2019 Aralık’ta 202 bin 79 olarak görülmüştü.

7 AYDA 854 BİN ADET

Geçen ay ipotekli konut satışlarında da tüm zamanların rekoru kırıldı. Temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre ipotekli konut satışlarında yüzde 900.6’lık artışla 130 bin 721’e ulaşıldı. Bu rakamın en yüksek görüldüğü ay 2020 Haziran’da 102 bin adetti. Temmuzda toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 57.0 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 24 bin konut satışı ve yüzde 18.4 pay ile ilk sırayı aldı. Ocak-temmuz döneminde ise toplam konut satışları 854 bin 126 konut satışı gerçekleşerek, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40.5 artış gösterdi. Ocak-temmuz döneminde ipotekli konut satışı da yüzde 313.9 artarak 397 bin 95 adede çıktı. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34.6 azalarak 2 bin 741 oldu.

ALBAYRAK’TAN TEŞEKKÜR

Rakamları değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “250 alt sektörü harekete geçiren inşaat sektörü hareketlenmeye devam ediyor. Konut satışları Temmuz’da tüm zamanların en iyi rakamlarına ulaşarak tarihi rekor kırdı. Vatandaşlarımızın ev sahibi olması noktasında kamu bankalarımızın payı büyük. Bankalarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

BERAT ALBAYRAK: TÜRKİYE, BORÇLULUKTA DÜNYANIN ÇOK ALTINDA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ekonomi ve kriz yönetimi konusunda sabıkası kabarık olup Türkiye’ye karanlık günler yaşatanlar, bugün ‘borçluluk’ üzerinden ortaya koydukları yalanlarla kendilerince yıpratma politikası izliyor” dedi. Albayrak, şöyle devam etti: “Türkiye’de hanehalkı borçluluğunda kişi başına düşen borç miktarı 1.291 dolar. Gelişmekte olan ülkelerde 26.680 dolar olan bu rakam; 6.271 dolar olan dünya ortalamasının çok altında. Kamu borçluluğunda ise Türkiye’nin rakamları dünya ortalamasının üçte biri. Türkiye ekonomisi dünden bugüne nice badirelere göğüs gerdiyse bu krizden güçlenerek çıkacak.” 

STOKLARIMIZ HIZLA ERİDİ

Konutder Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas: Konut stokları eriyor. Yeni inşaatın az olması neticesinde de önümüzdeki dönemde fiyatlarda yukarı yönlü baskı olacağını verilerden hareketle görebiliyoruz.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım: Düşük faizli satışların yaşandığı haziran ve temmuzda yaklaşık 438 bin adet konut satıldı. Bir yılda gerçekleşen satışların üçte birinin son iki ayda gerçekleştiğini görüyoruz. Bu da bize konut satın alımlarında faiz yükünün çok önemli bir kriter olduğunu gösteriyor.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Mehmet Kalyoncu: 2020 konut satış rakamlarının geçen yılın yüzde 15-20 üzerine çıkmasını bekliyoruz.

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal: Haziranda başlayan kampanyalar sektörü öyle canlandırdı ki performanslarda da 3-4 kat artış yaşandı.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: Gayrimenkul almanın tam zamanı. Bu açıdan bakıldığında gayrimenkul sektöründeki bu ivmenin ağustosta da devam edeceği aşikar.

Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik: Nef olarak, temmuzda 214 milyon lira ciro elde ettik. Bu satışların 87 milyon lirası online üzerinden gerçekleşti.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt: Nisan ve mayısta satış ofislerinde azalan trafik son iki ayda olağanüstü arttı. Bu denli bir canlanma dönemi sektörümüzün tarihinde görülmedi.

TEMMUZDA EVLER DAHA HIZLI EL DEĞİŞTİRDİ

Sahibinden.com verilerine göre temmuzda ortalama satış süresi 32 gün azalırken sahil bölgelerindeki evler de giderek değerleniyor. En fazla fiyat artışı yaşanan ilçe yüzde 162 artışla Ula/Muğla ve yüzde 65 ile Toprakale/Osmaniye oldu.

YENİ YATIRIMLAR HIZLANACAK

Düşük kredi oranı ve kampanyaların etkisiyle konut satışlarında rekorların yaşandığını belirten sektör temsilcileri, yeni dönemde stokların erimesiyle yatırımların hız kazanacağı görüşünde.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Ahmet Erkurtoğlu: Yapı izin istatistiklerinin 6 aylık dönemine baktığımızda, inşaat sektörünün hızlandığını ve yeni konutların inşa edilmeye başlandığını görüyoruz.

Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş: Mevcut projeler hızla tükeniyor. Konut arzı taleple birlikte güç kaybediyor. Bu durum rafa kaldırılan projelerin yeniden masaya yatırılmasını zorunlu kılacak.

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır: Artık stok fazlası kavramı yerine, stokların her geçen gün eridiği konuşuluyor. Satışlardaki hızlı artış, konut geliştiriciler açısından yeni yatırımları zorunlu kılıyor.

SİSMİK İZOLASYONA İLGİ ARTTI

Deprem İzolasyon Derneği Başkanı Mehmet Emre Özcanlı, “Kamu binaları ve karayollarının ardından şimdi konut sektöründe de deprem izolatörleri kullanılmaya başlandı” dedi. Özcanlı, “Deprem izolatörü bulunan bina deprem anında sanki tekerler üzerindeymiş gibi gidip geliyor. 7.5 büyüklüğünde deprem meydana gelmişse, izolatörü olan binada bulunan kişi bu depremi 5 büyüklüğü gibi hissediyor” diye konuştu. Özcanlı, yeni inşa edilen devlet hastanelerinde sismik izolasyon kullanımının zorunlu olduğunu da hatırlattı.

<p>Kocaeli’nin Darıca ilçesinde, dükkanın önünde oturup döner ekmek yiyen Sebahattin Emek̵

Kocaeli'de içleri ısıtan görüntü: Koluna konup dönerine ortak oldu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ahır yapımı sırasında bulduğu taşların gizeminin çözülmesini istiyor

Kutup ayılarını görüntülemek istedi, az daha canından oluyordu!