• $7,4208
  • €9,0172
  • 446.969
  • 1569.35
30 Kasım 2020 Pazartesi 12:38 | Son Güncelleme:

Ünlü ekonomistten Türk Lirası açıklaması: "Türkiye'yi yatırımcıları çekmek konusunda güçlü bir konuma yerleştirecektir"

Ünlü ekonomistten Türk Lirası açıklaması: "Türkiye'yi yatırımcıları çekmek konusunda güçlü bir konuma yerleştirecektir"
AA

EBRD Bölgesel Başekonomisti Roger Kelly, ekonomi yönetimdeki yeni görevlendirmelere ilişkin, değişikliklerin doğru yönde atılmış bir adımını temsil ettiğini söyledi. Kelly, "Bol likidite ortamında Ortodoks politikalara dönüş ile birlikte daha istikrarlı bir Türk lirası, Türkiye'yi yatırımcıları çekmek konusunda güçlü bir konuma yerleştirecektir." dedi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Bölgesel Başekonomisti Roger Kelly, yaptığı açıklamada, ekonomi yönetimdeki yeni görevlendirmeleri değerlendirirken, değişikliklerin doğru yönde atılmış bir adımı temsil ettiğini söyledi.

AA'da yer alan habere göre, Naci Ağbal'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı, Lütfi Elvan'ın ise Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasının piyasalar tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade eden Kelly, "Ardından şeffaflığın artırılacağına ilişkin söz ile Merkez Bankası'ndan gelen faiz artışı, daha Ortodoks para politikasına (genel kabul görmüş uygulamalar) doğru dönüş yönünde bir başlangıç işareti verdi." dedi.

Türkiye'nin Ortodoks politikalara dönüşünün sürdürülebilmesi gerektiğini, bunun geçmişte gördükleri gibi kilit önemde olduğunu vurgulayan Kelly, yatırımcılar nezdinde Banka'nın enflasyon hedefine geri dönüş konusundaki kararlılığının onaylanması için bir süre yüksek faizlerin muhafaza edilmesi yönünde bir beklentinin oluşabileceğini aktardı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Bölgesel Başekonomisti Roger Kelly

"REFORMLAR BEKLENECEK"

Roger Kelly, Türkiye'nin kredi destekli tüketime olan bağımlılığından daha sürdürülebilir bir büyüme modeline geçişine yardımcı olacak reformların bekleneceğini kaydetti.

Bu yıl Türkiye'den sermaye çıkışları yaşandığını ifade eden Kelly, ilerleyen dönemde doğru adımların atılması ve Türk lirasının istikrar kazanmasıyla bu durumun değişebileceğini söyledi.

Kelly, "Bol likidite ortamında Ortodoks politikalara dönüş ile birlikte daha istikrarlı bir Türk lirası, Türkiye'yi yatırımcıları çekmek konusunda güçlü bir konuma yerleştirecektir." dedi.

Türkiye'nin büyüme görünümünü de değerlendiren Kelly, "Türkiye'nin 2021 yılında yüzde 5 seviyesinde büyümesini bekliyoruz. Fakat son dönemde Ortodoks bir büyüme politikasına dönülmesi, daha sıkı politika ortamı bunu biraz baskılayabilir. 2022 yılı için ise resmi bir beklentimiz olmamakla birlikte yüzde 4-5 arasında bir büyüme öngörüyoruz." diye konuştu. 


Haberin Özeti

Türkiye'nin ekonomi yönetimindeki yeni görevlendirmeler, iç piyasada olduğu kadar uluslararası otoritelerce da "olumlu adım" olarak yorumlanıyor. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Bölgesel Başekonomisti Roger Kelly, Türk lirasının geleceğiyle ilgili konuştu.
• "Ortodoks politikalara dönüş ile birlikte daha istikrarlı bir Türk lirası, Türkiye'yi yatırımcıları çekmek konusunda güçlü bir konuma yerleştirecektir."
• "Türkiye'nin 2021 yılında yüzde 5 seviyesinde büyümesini bekliyoruz."
<p>ATV'nin reyting rekorları kıran başrolünde Burak Özçivit'in rol aldığı Kuruluş Osman dizisi Türk

Ahmet Yenilmez 'Kuruluş Osman'ı' anlattı: Demirci Davut'un sahnelerine dikkat edin!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yılan belgeselciyi canlı canlı yedi! İşte o anlar

2021'in en çok talep görecek meslekler açıklandı! İş arayanlar dikkat