İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.5876
  • 5.3739
  • 190.96
  • 101.891
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Ünal Aysal ve Koreli SK'dan İran'a 3.4 milyar € yatırım 

1915 Çanakkale Köprüsü'nü yapan Güney Koreli SK Group, Galatasaray eski Başkanı Ünal Aysal’ın şirketi Unit International'ın yüzde 30'una ortak oldu. İki şirket İran’da 3.4 milyar euroluk enerji yatırımına imza atacak. 

x

Unit International SA Yönetim Kurulu Başkanı ve Galatasaray eski Başkanı Ünal Aysal ile Güney Koreli SK Group, son dönemlerdeki en büyük işbirliğine imza attı. SK Group, Unit bünyesinde İran’daki enerji yatırımları alanında faaliyet gösteren Unit International Enerji A.Ş. şirketinin yüzde 30'una ortak oldu. Önceki gün, SK Group şirketlerinden SK Engineering & Construction ve Unit International SA Belçika şirketleri arasında imzalanan anlaşmanın törenine Güney Kore Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ho in Kang’da katıldı. 

5 SANTRAL YAPILACAK 

Bu dev ortaklık tek kalemde yaklaşık 3.4 milyar euroluk bir ortak yatırım anlamına geliyor. Çanakkale Boğaz Köprüsü'nü yapacak olan konsorsiyumda da yer alan SK Group'un yüzde 30'una ortak olduğu Unit International Enerji A.Ş., İran'da 5 bin MW kombine çevrim santralı inşa edip işletmek için kuruldu. Unit Enerji, İran'da 5 bin MW gücünde kapasiteye ulaşmak için 4 farklı lokasyonda 5 büyük çevrim santralı yapacak. Çevrim santralları iki fazda gerçekleşecek.  

DEV PROJELER YOLDA 

Ortaklık anlaşmanın imzalandığı törende konuşan Unit Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Aysal, söz konusu ortaklığa sadece hisse satışı olarak bakılmaması gerektiğini ifade ederek, "Bu stratejik bir ortaklığın başlangıcıdır. Dünyadaki gücünü birçok alanda kanıtlamış olan SK Group ve yine aynı sektörde ve özellikle doğu Avrupa, Türkiye ve Orta Doğu’daki coğrafyada  adını duyuran Unit Grup beraberce çok başarılı projelere imza atacaklar" ifadelerini kullandı.

Temelleri 35 yıl önce attık 

Ünal Aysal, İran'daki yatırımın temellerinin 35 yıl öncesine dayandığını ifade ederek, İran’da 1982 yılından bu yana önemli ticari işlemler ve büyük enerji projeleri gerçekleştirdiğini söyledi. Aysal, şunları kaydetti: “Yaptığımız tüm işleri bütçesi içerisinde ve zamanında tamamladık. Hiçbir işimizde problem yaşamadık. Yeni ortağımızla bu projeleri de zamanında tamamlayarak İran halkına sunacağız. İran’daki doğalgaz çevrim santralları ortalama yüzde 32 verimlilikle çalışıyor. Bizde bu oran yüzde 58'i geçer." 

1 milyar euroluk ortaklık

Yap-işlet modeliyle kurulacak ve Unit Enerji tarafından işletilecek 5 çevrim santralinin toplam yatırım tutarı 3.4 milyar euro. Bu yatırım tutarı olan şirket düşünüldüğünde yüzde 30 ortaklık payının 1 milyar euro civarında olacak.

Kore'nin en büyüklerinden

Toplam126 şirketi bünyesinde barındıran SK Grubu’nun dünya geneline yayılmış 113 merkezinde 30 binin üzerinde çalışanı bulunuyor. Aynı zamanda bir petrol devi olan SK, Güney Kore'nin en büyük ham petrol üreten şirketi konumunda bulunuyor. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Tamamen yerli ve milli olarak üretilen Elektromanyetik Fırlatma Sistemi ŞAHİ209´un saha testlerine b

Elektromanyetik Fırlatma Sistemi ŞAHİ209´un testlerine başlandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sabahları uyanamayanları yataktan kaldıracak 11 öneri

Ünlü yıldızların gençlik halleri

En Çok Okunanlar