• $13,5796
  • €15,334
  • 779.633
  • 1981.04
26 Ekim 2021 Salı 08:28 | Son Güncelleme:

Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Robin Brooks: TL yorumları gevezelik, Türkiye bu şoku atlatır

- EKONOMİ SERVİSİ

Başekonomist Brooks, Türkiye'nin 2018'deki döviz şokunu atlatmayı başardığını, yine başaracağını belirterek “Kurla ilgili yorumların hepsi saçmalık, gevezelik” dedi.

Washington merkezli Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks, Türkiye'nin Ağustos 2018'deki döviz şokunu atlatmayı başardığını, yine başaracağını belirterek, "Bazıları doların sonsuza gidebileceğini söylüyor. Bunları dikkate almayın, hepsi saçmalık, gevezelik" dedi.

ÖNCEKİ ŞOK BÜYÜKTÜ

Brooks, sosyal medya hesabından, son günlerde dövizdeki yükselişe ilişkin yorumları değerlendirirken, Türk bankalarının ve şirketlerinin orta ve uzun vadeli borç çevirme oranlarına ilişkin grafikli bir paylaşım yaptı. Brooks, "Türk Lirası'ndaki değer kaybı, Türkiye'de finansal istikrar riski hakkında soru işaretlerine yol açtı. Türkiye'nin finansal sektörü ve özel sektörünün, şu anda yaşanandan daha büyük bir şok olan Ağustos 2018'deki ani duruştan başarıyla çıktığını vurgulamak istiyoruz. Türkiye'deki şirketler bunu makul yenileme oranlarıyla atlattı. Şimdi yine yapacaklar" diye konuştu.

DİKKATE ALMAYIN

Brooks, şunları kaydetti: "Şu sıralar TL hakkında her türlü panik gevezelikleri yapılıyor. Hatta bazıları doların sonsuza gidebileceğini söylüyor. Bunların hiçbirini dikkate almayın, hepsi saçmalık. Bu bağlamda, bir panik dolarizasyonu belirtisi yok. 13 haftalık hareketli ortalamada döviz mevduatına akışlar yatay seyrediyor."

Brooks, 2018 ve 2020'deki TL'nin değer kaybını hatırlatarak "Bu kez farklı. Piyasa kayıtsız ve bir uyarı sinyali aldı. Bu yeniden fiyatlandırma, 2018 ve 2020'den çok daha küçük şok" dedi.

MAYISTA '9.5' DEMİŞTİ

IIF, Dolar/TL için adil değer tahminini en son Mayıs 2021'de yapmış ve 7.50'den 9.50'ye yükseltmişti. IIF, bunun için iki temel gerekçe göstermişti: Cari açıktaki artış ve yabancı sıcak para çıkışı. O yüzden bu rakam bir kur tahmini değil, Türkiye'nin cari açığını kapatmak için ihtiyaç duyacağı kurun seviyesine işaret ediyordu. IIF, 1983'te 38 sanayileşmiş ülkenin merkez bankaları, devlet varlık fonları, ticari ve yatırım bankaları, risk fonları ve sigorta şirketleri tarafından kuruldu. IFF halen 70'den fazla ülkede 450'den fazla firmayı temsil ediyor.

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi
Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!
Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Arazilerin yeni "gözü": Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül
Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül

Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül

<p>Peki, Ümraniye Belediyesi'nin yeni projeleri neler olacak?  3. Ümraniye Kitap Fuarı için çalışmal

2. Ümraniye Kitap Fuarı yoğun ilgi gördü…

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi