• $8,3167
  • €9,9879
  • 475.853
  • 1345.15
30 Mart 2021 Salı 15:38 | Son Güncelleme:

Ukrayna'dan Türkiye açıklaması: Ticaret hacmini ikiye katlama konusunda anlaştık

Ukrayna'dan Türkiye açıklaması: Ticaret hacmini ikiye katlama konusunda anlaştık
AA

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, ülkesindeki Türk şirketlerinin temsilcileriyle bir araya gelerek iki ülkenin, 5 milyar dolarlık ticaret hacmini en az ikiye katlama konusunda anlaştıklarını belirtti.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Türkiye ile 5 milyar dolarlık ticaret hacmini ikiye katlama konusunda anlaştıklarını belirtti.

AA'nın haberine göre Ukrayna Hükümetinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Şmıgal, ülkede faaliyet gösteren Türk şirketlerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Şmıgal, toplantıda yaptığı konuşmada, iki ülkenin altyapı, endüstri ve ticaret alanlarında önemli fırsatları barındırdığını ifade etti.

Türkiye'nin, Ukrayna için çok önemli bir ticari ve ekonomik partner olduğunu vurgulayan Şmıgal, "Türk şirketlerinin, Ukrayna ekonomisine yatırımlarını çok önemsiyoruz." ifadesini kullandı.

Denis Şmıgal, iki ülke arasındaki ticaret hacminin neredeyse 5 milyar doları bulduğunu hatırlatarak, "Ukrayna ve Türkiye, bu rakamı en az ikiye katlama konusunda anlaştı. İki ülke liderleri, karşılıklı ticarete ilişkin yeni anlaşmalarla ilişkileri ve iş birliğini bir üst seviyeye taşıma isteklerini dile getirmişlerdi." diye konuştu.

Ülkesine yabancı yatırımcı çekmek için "UkraineInvest" hükümet ofisinin tekrar faaliyete geçtiğini ve Kamu-Özel Ortaklığı Destek Ajansının kurulduğunu aktaran Şmıgal, "Umuyorum ki bu adımlar ilişkilerimizin gelişimine katkı sağlayacaktır." dedi.

Türk şirketlerinin temsilcileri de kamu özel ortaklık formatının gelişmesinin ikili ilişkilerde gelecek vadettiğini belirtti.

Temsilciler, Ukrayna makamlarının, ülkedeki yatırım ortamını geliştirdiğine dikkati çekti.

  • Türkiye-ukrayna
  • türkiye ukrayna ticaret hacmi
  • türkiye ukrayna son dakika
<p>Peki muhalefet kendi yarattığı erken seçim gündemini neden kapattı? Türkiye'yi geçmişte erken seç

CHP'nin erken seçim gündemi neden kapandı?

82 saatlik kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu

Endonezya kaybolan denizaltıyı aramak için bölgeye savaş gemileri konuşlandırdı

Doğadan topladığı dal ve kütükleri sanat eserine dönüştürüyor