• $7,3207
  • €8,8066
  • 407.101
  • 1530.04
15 Ocak 2021 Cuma 22:12 | Son Güncelleme:

Üç dev WhatsApp'a karşı ‘yerli' güçlerini birleştirdi

Üç dev WhatsApp'a karşı ‘yerli' güçlerini birleştirdi

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone, WhatsApp'a karşı güçlerini birleştirdi. Artık Türk Telekom müşterileri BiP'i Turkcell kullanıcıları ise Türk Telekom'un sosyal medya platformu Yaay'ı kotalarından harcamadan kullanabilecek.

Güncellenen ‘Gizlilik İlkesi’yle ilgili WhatsApp’a tepkiler çığ gibi büyümeye devam ederken, Türkiye’nin telekomünikasyon devlerindan önemli bir hamle geldi. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone yerli mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları için işbirliğine imza attı. Üç şirketten yapılan ortak açıklamaya göre, işbirliği kapsamında Türk Telekom müşterileri BiP’i, Turkcell kullanıcıları ise Türk Telekom’un yeni nesil sosyal medya platformu Yaay’ı internet kotalarından harcama yapmadan kullanabilecek. BiP ve Yaay, diğer uygulamalarla birlikte Vodafone’un İletişim Pass paketinde ücretsiz sunulacak.

ÖNEMİNİ ANLADIK

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, Türkiye’deki yerli uygulamaların öneminin son dönemde bir kez daha anlaşıldığını belirtti. İşbirliğinin, tüm kullanıcıların bu sosyal medya ve mesajlaşma platformlarını deneyimlemesine önemli ölçüde destek sağlayacağını ifade eden Önal, şunları kaydetti: “Türkiye’nin üç büyük şirketi, güzel bir dayanışma örneği sergiledi. Hepimiz Türkiye’nin dijitalleşme vizyonuna katkımızı, yenilikçi dijital platformlar sunarak pekiştiriyoruz. Birlikte attığımız bu adım, çalışmalarımızı daha da değerli kılıyor. Önümüzdeki dönemde de benzer iş birliklerinin artmasını temenni ediyorum.”

VODAFONE ‘PASS’TA

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Engin Aksoy ise, sektörde yerli alternatif platformların çeşitlendirilmesi yönünde yapılan çalışmaları desteklediklerini, Vodafone Pass paketlerini ihtiyaç ve talepler doğrultusunda güncellediklerini belirtti. Aksoy, şöyle devam etti: “İletişim Pass kapsamında sunduğumuz mevcut uygulamalara yerel mesajlaşma ve iletişim uygulamalarını da dahil etme kararı aldık. Tarifesi içinde İletişim Pass paketi olan tüm müşterilerimiz şubat itibarıyla yerli mesajlaşma uygulamalarını diğer uygulamalarla birlikte süresiz ve ücretsiz kullanırken, tüm Vodafone müşterilerimize ise bu uygulamaları 1 ay boyunca ücretsiz sunacağız.” 

BiP’E 10 MİLYON YENİ KULLANICI GELDİ 

Turkcell mühendislerince geliştirilen yerli iletişim platformu BiP’e olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Kullanıcı verileri Turkcell’in İstanbul ve Ankara’daki yüksek güvenlikli veri merkezlerinde korunan BiP, son 6 gün içinde 10 milyon yeni kullanıcıya ulaştı ve toplamda 60 milyondan fazla indirildi.

TÜRKİYE’NİN VERİLERİ ÜLKE İÇERİSİNDE GÜVENLE KALACAK

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, tarihi bir anlaşmaya imza attıklarını belirterek, yerli uygulamaları vatandaşların artık gönül rahatlığıyla kullanabileceğini vurguladı. Bu sayede Türkiye’nin verilerinin ülke içerisinde güvenle kalacağının altını çizen Erkan, yerli mesajlaşma uygulamalarının tercih edilmesine destek sunacak anlaşmanın gelecek dönemde bu konuda yapılacak yeni iş birliklerinin de önünü açacağını bildirdi. 

<p>İstanbul'da ve yurtta  hava durumu nasıl olacak yağışlar gelecek mi?</p><p>'İstanbul özeli

Yurt genelinde hava nasıl olacak?

İstanbul Başakşehir'de İETT otobüsleri kafa kafaya çarpıştı

İstanbul'da yeni kontrollü normalleşme sürecinden ilk kareler

Milli Savunma Bakanlığı, Libyalı askerlere ''havan eğitimi'' verdi