• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
23 Mayıs 2021 Pazar 07:00 | Son Güncelleme:

Üç boyutlu menü: Kahve atığından pipet

Üç boyutlu menü: Kahve atığından pipet
- ÖZGÜL ÖZTÜRK

BTM bünyesindeki 30 girişimci 4 yılda 300 milyon TL değerlemeyle 100 milyona yakın yatırım aldı. Girişimler arasında kahve atığından pipet üreten de var, restoranda yemeği 3 boyutlu gösteren de...

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi'ne (BTM) yılda 10 bin girişimci başvurdu. BTM bu süreçte bünyesinde faaliyet gösteren 30 girişimin yatırımcıyla buluşmasını sağladı. Bazı yatırımlar birden fazla yatırım alırken söz konusu 4 yılda bu 30 girişim için 300 milyon liraya yakın değerleme yapıldı ve toplam yatırım tutarı 100 milyon liraya yaklaştı.

PANDEMİDE HIZLANDI

BTM'nin yatırım alan girişimleri arasında istenilen yemeği seçildikten sonra masanın üzerinde 3 boyutlu olarak görüntülenmesini sağlayan Diner, kahve atığını işleyerek sürdürebilir ve doğal pipetler üreten Wastespresso, bozulan elektronik eşyalara yerinde tamir hizmeti sağlayan Cepte Tamir, servis taşımacılığı hizmetlerindeki güvenlik açıklarını kapatan Onlibüs gibi pek çok yaratıcı girişim yer alıyor.

Pandeminin damgasını vurduğu 2020 yılının girişimcilik ekosistemi açısından önemli bir yıl olduğunu belirten BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı, birçok sektörün darbe aldığı pandemi sürecinde girişimciliğe yapılan yatırımların 2020'de zirveye ulaştığını vurguladı. Elbaşı: "2020, Türkiye girişimcilik ekosisteminde şimdiye kadar girişimlere en fazla yatırımın yapıldığı yıl olarak tarihe geçerken, 2021'in sadece ilk iki ayında yapılan yatırımlar, en çok yatırım yapılan yıl olan 2020 yılını bile geride bıraktı. Ve Türkiye, Peak Games ile başlayan Unicorn diğer adıyla Turcorn furyasına, 2021 yılında Getir ile daha da güçlü ve iddialı bir şekilde devam etti" diye konuştu.

4 BİN GİRİŞİMCİYE DESTEK SAĞLADI

Bu süreçte 18 yaşından 78 yaşına kadar uzanan geniş bir yelpazede dört binden fazla girişimciye destek sağlayan BTM, kurulduğu günden bu yana sadece girişimcileri değil aynı zamanda yatırımcıları, sivil toplum kuruluşlarını, reel sektör temsilcilerini, fon kuruluşlarını ve daha nice ekosistem aktörünü bünyesinde destekledi. BTM girişimleri içinde son 4 yıldır yatırım alan 30 girişim şöyle: Temizlikdevi, Restroid, Yollando, Dellron, Mornero, MasterFi, StudioBillion, ForFarming,Otelika, SGN Yapı, Laska, Earnado, Digime3D, BrandFace, Melonknows, Sertifier, Wask,Navlungo, Ahtapot, İletmen, Akıllıfon, BukyTalk, Gotocure, Pacha, Ulak, Diner, Wastespresso, Cepte Tamir, Onlibüs.

Rekabette öne çıkarır

Yakın dönemde ülkeler arasındaki rekabetin en belirleyici unsurunun, ülkelerin girişimcilik ekosistemleri arasındaki rekabet olacağını belirten BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı şunları kaydetti: "Ülkemizin yatırım açısından önemli bir cazibe merkezi olması, ülkemizdeki startup'lara daha fazla yatırım yapılmasını teşvik edecektir."

<p>Artvin'in Arhavi ilçesinde meydana gelen sel felaketinin yeni görüntüleri ortaya çıktı. Kapisre d

Artvin'deki selde evlerini su basan karı koca, komşularının sarkıttığı iple kurtuldu

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak