• $7,6901
  • €8,9649
  • 457.209
  • 1102.65
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
14 Eylül 2020 Pazartesi 23:59 | Son Güncelleme:

TÜSİAD'dan Doğu Akdeniz açıklaması! 'AB sorunun değil çözümün parçası olmalı'

TÜSİAD'dan Doğu Akdeniz açıklaması! 'AB sorunun değil çözümün parçası olmalı'

Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının çok taraflı işbirliği için fırsat olduğunu belirten TÜSİAD, “Yaptırım ve tehdit, ters etki yaratır” uyarısında bulundu.

TÜSİAD, Doğu Akdeniz’de yaşananlarla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Doğu Akdeniz’deki temel sorunun, deniz yetki alanının sınırlandırılması olduğunu belirten TÜSİAD açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Bölgedeki enerji kaynakları siyasi sürtüşme kaynağı olarak değil, çok taraflı işbirliği için bir fırsat olarak kullanılmalıdır. Ön koşulsuz müzakereleri başlatmak ihtiyacı vardır. Akdeniz Barışının, Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarları dikkate alınmadan başarılamayacağı açıktır. Avrupa Birliği’ni daha aktif ve tarafsız bir rol üstlenmeye davet ediyoruz.”

GERGİNLİĞİ ARTIRMA

“Üyelik statüsü nedeniyle taraflardan birine koşulsuz destek vermek AB’yi hem adil ve güvenilir bir arabulucu olmaktan yoksun bırakır, hem de çözümden ziyade sorunun parçası haline getirir. Yaptırımlar veya askeri gerilimin tırmandırılması tehdidi ters etki yaratır ve yalnızca gerginliğin artmasına sebep olur.”  

<p>Editör:</p><p><a href='#0'>ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a></p><p><a href='#0'>tuna.tunca@

Bir Dakikada Spor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hilal Özdemir yaşadığı zorlukları anlattı: Çocuklarım 'neden her gün makarna bulgur yiyoruz' diye sormadı!

Koronavirüsü yenen 95 yaşındaki hasta alkışlarla taburcu edildi