• $ 5,4771
  • € 6,2221
  • 230.148
  • 104.861
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

TÜSİAD‘da tarihi istifa

Patronlar Kulübü'nde 'tezek' depremi! Eylem yapanların bulunduğu bölgeye tezek döktürerek Türkiye'de her kesimin tepkisini çeken Sütaş'ta, patron Muharrem Yılmaz TÜSİAD Başkanlığı'nı bıraktı.

x

Patronlar Kulübü'nde şok istifa... AKŞAM’ın dünkü ‘Sütten çıkmış kara kaşık” manşeti Türkiye’nin gündemine bomba gibi düştü. Skandalın göbeğindeki Muharrem Yılmaz dün düzenlediği basın toplantısıyla biryıldır yürüttüğü TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden isifa ettiğini açıkladı. Tekgıda-İş Sendikası Bursa Bölge Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya ve greve katılan işçilerin açıklamalarına yer verilen AKŞAM’ın haberinde “1 Mayıs’ta işçi hakları bildirisi yayımlayıp ”Emeğe ve çalışan haklarına saygı demokrasi kültürünün vazgeçilmezidir” diyen açıklaması yapan TÜSİAD’ın Başkanı Muharrem Yılmaz’ın patronu olduğu SÜTAŞ fabrikasında tezek skandalı patladı!” ifadeleri kullanılmıştı.   

ACİL BASIN TOPLANTISI 

Dün sabah saatlerinde TÜSİAD Başkanı ve SÜTAŞ’ın patronu Muharrem Yılmaz adına gönderilen ‘acil’ kodlu basın açıklaması davetinde “SÜTAŞ işçilerinin bulunduğu alana 13 ton sıvı tezek döküldüğü” iddialarına cevap verileceği beklenirken şok istifa açıklaması geldi.   

‘TÜSİAD’A ZARAR GELMESİN DİYE’ 

“SÜTAŞ grevi hakkında haberleriyle TÜSİAD’ın da yıpratılmaya çalışıldığını” iddia eden Muharrem Yılmaz, basın toplantısı için gazetecilerin karşısına çıkar çıkmaz TÜSİAD’a zarar gelmemesi ve bu konunun daha fazla kamuoyunda istismar edilmemesi için başkanlık görevini bıraktığını açıkladı.   

HİÇBİR BAŞKAN İSTİFA ETMEDİ 

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz’ın bu kararı, 43 yıllık TÜSİAD tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti. Çünkü daha önce hiçbir TÜSİAD Başkanı görev süresi dolmadan istifa yoluyla koltuğundan kalkmamıştı. Sütaş'ın patronu Muharrem Yılmaz, 13 Ocak 2013’te yapılan TÜSİAD’ın 43. Olağan Genel Kurulu’nda görevi Ümit Boyner’den devralmıştı.   

TÜSİAD’DA BUNDAN SONRA NE OLACAK? 

Şok istifanın açıklanmasının ardından TÜSİAD'ın yeni başkanını belirlemesi için Olağanüstü Genel Kurul'a gitmesi bekleniyor. Olağanüstü Genel Kurul'a kadarki sürede TÜSİAD Başkanlığı’nı aralarında Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer, Tayfun Bayazıt ve Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Boydak’ın bulunduğu 3 isimden biri vekaleten yürütecek.

İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLER NE DEMİŞTİ?

Yönetimin işten çıkardığı çalışanlardan Recep Bulut da AKŞAM’a konuşarak, “Sendikal hakkımı kullandığım için ekmeğimden oldum. Fabrika yönetimi e-devlet şifremi istedi. Vermeyince mazeretsiz işten çıkardılar. Grev için dışarıda bulunduğumuz alana tonlarca hayvan pisliği döktüler. Kokudan duramaz olduk” ifadesini kullanmıştı.  İşten çıkarılan bir diğer çalışan Cumhur Şentürk de tek amacının yasal sendikal haklarını kullanarak çalışmak olduğunu söylemişti.

YILMAZ NASIL BİR AÇIKLAMA YAPTI?

Muharrem Yılmaz, işçilerin eylem yaptığı alana dökülen sıvılaştırılmış tezeğin pazar günü çevre düzenlemesi yapılmak amacıyla döküldüğünü ve çalışanların e-devlet şifrelerini almadıklarını söyledi. Yılmaz, AKŞAM’ın haberinde yer alan “İşçilerin sendikasızlaştırılması” iddialarıyla ilgili olarak, “Bu süreçte giderken bazı insanlar beceriksizlik etmişlerdir. Bu beceriksizliğin Sütaş’a ve çalışanlarına zarar vermemesine özen gösteriyorum. Sütaş’ta asla hiçbir yönetici sendikaya üye olmayın demez, diyemez” yanıtını verdi. Yılmaz, “İşçileri yeniden işe alacak mısınız?” sorusu üzerine “İşçilerle mutlaka görüşeceğim” dedi.

SENDİKANIN CEVABI NE OLDU?

İstifa haberinin ardından AKŞAM’ın sorularını yeniden yanıtlayan Tekgıda-İş Sendikası Bursa Bölge Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya “Sütaş'ın İnsan Kaynakları Müdürü, işçilerin e-devlet şifresini istedi. Karşı çıkanları işten atmakla tehdit etti. Konuyla ilgili 20 gün önce Karacabey ve Aksaray’daki savcılılıklara kişisel bilgilerin gizliliğinin ihlaliyle ilgili suç duyurusunda bulunduk. İsteyen gidip belgelerimizi inceleyebilir” dedi ve ekledi: "Eylem yaptığımız fabrikanın önündeki kamuya ait İzmir Yolu üzerinde eylem yapıyoruz. Gelip o toprak alana sıvılaştırılmış hayvan pisliği döktüler. Burası Sütaş’a ait bir alan bile değil."

E-DEVLET ŞİFRESİNİ VERMEYENİ KOVDULAR

Fabrika yönetimin işçileri yıldırmak için elinden geleni yaptığını belirten Tekgıda-İş Sendikası Bursa Bölge Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya AKŞAM’a konuşmuş ve “Önceleri eylemimiz duyulmasın diye TIR'larla etrafımızı sardılar. Trafik polislerini aradık, gelmediler. Sonra da pislik döktüler. Burası bir gıda fabrikası hayvan pisliği dökülmesi büyük hata. Sütaş yönetimi sendikalı sayısının artmaması için işçilere baskı yapmaya başladı. Çalışanların e-devlet şifresini istediler. Vermek istemeyeni ise işten attılar" demişti. 

Dün Türkiye AKŞAM'ın manşetini konuştu. TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz  haberin üzerine apar topar bir basın toplantısı düzenleyerek istifasını açıkladı.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Mısır´da gerçekleştirdiği kanlı darbe sonrasında ülkede insan hakları ve özgürlüğe büyük bir darbe v

Diktatör Sisi´nin afişini okula getirip, alkışladılar

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

ABD'nin orta batı eyaletlerinde sel nedeniyle binlerce kişi tahliye edildi

Della Miles Müslüman oldu

Maksat Yarışmak Olsun - 18 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019