• $9,2941
  • €10,8406
  • 532.06
  • 1433.6
22 Ağustos 2021 Pazar 07:01 | Son Güncelleme:

Türkiye'den İngiltere'ye anahtar teslim e-ihracat

Türkiye'den İngiltere'ye anahtar teslim e-ihracat
- ÖZGÜL ÖZTÜRK

Bir tıkla dünyaya ürün satmak isteyenlerin yeni tercihi anahtar teslim ihracat paketleri. Şirket kurulumundan depolamaya tüm işlemleri aracı kurumların üstlendiği bu modelde size TL'yle ürün alıp dövizle satmak kalıyor.

Koronavirüs salgını, sınır ötesi e-ticarette hızlı bir yükseliş sürecini başlattı. Araştırmalara göre dünyada her 10 tüketiciden biri 'yurt dışından online ürün alırım' diyor. Bu eğilimle 2020 yılında dünya sınır ötesi e-ticaret hacmi 4,3 trilyon dolara yükselirken Türkiye'de ise 2020'nin son 6 ayında 1 milyar 421 milyon dolarlık online sınır ötesi ticaret gerçekleşti. 2021'de bu rakamın 2.6 milyar $'a yükselmesi öngörülüyor.

15 BİN GİRİŞİMCİ VAR

Bu dönemde başarılı bir e-ticaret operasyonu yönetmek isteyen KOBİ'lerin tercihi ise uçtan uca e-ticaret çözümleri oluyor. Sanal ortamdan yurt dışına açılmak isteyen girişimcilere pazar analizi, şirket kurulumu, banka hesabı açma, e-ticaret sitesi kurma, depo operasyonunun kurulumu, yetişmiş insan gücün temin edilmesine kadar tüm hizmetlerin anahtar teslim olarak sunulduğu bu model, özellikle KOBİ'lerin dünyaya açılmasında önemli rol oynuyor. MEB onaylı e-ticaret ve e-ihracat okulu Worldef Business School, verdiği eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle Türk girişimcilere İngiltere pazarının kapılarını açıyor. Türkiye'den dünyaya sınır ötesi e-ticaret yapan girişimci sayısının 15 binle sınırlı olduğuna dikkat çeken Worldef Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Nart, "Çünkü bir çok girişimci henüz nasıl ihracat yapacağını bilmiyor. Özellikle Türk KOBİ'leri gerek kalite gerekse fiyat açısından diğer ülkelerden çok daha rekabetçi ürünler üretirken e-ihracat konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı için dünyaya açılamıyor. Worldef olarak İngiltere'deki merkezimiz aracılığıyla KOBİ'lere uçtan uça e-ihracat çözümleri sunarak yurt dışına açılmalarına ön ayak oluyoruz." dedi.

TL İLE ALIP POUND'LA SATIN

Ömer Nart bir çok ev hanımının evlerinde ürettiği el yapımı ürünleri Etsy isimli platformdan yurt dışına ihraç etmek için eğitim aldığına dikkat çekiyor. Girişimciler özellikle TL'yle iç piyasadan aldıkları ürünleri Pound'la İngiltere'ye satarak ciddi gelirler elde ediyor.

Büyük beden giyimle 5. Cadde'ye taşındı

5 yıl önce kurulan Worldef bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 27 bin kişiye e-ticaret ve e-ihracat eğitimleri verdi. Worldef'in 40, 50 ve ya 80 saatlik eğitimlerinden geçenlerin yüzde 50'si kendi e-ticaret şirketini kurarken, sertifika alan girişimciler arasında bir e-ticaret şirketine girip iş bulanların oranı da oldukça yüksek. Büyük beden kadın kıyafetleri üreten Nükhet Dokuz da bu girişimcilerden biri. Dokuz, Amazon üzerinden başladığı mikro ihracata, Amerikalı tüketicilerden gelen yoğun talep üzerine ofisini Manhatton'daki 5. Cadde'ye taşıyor. Patırtı isimli markasının Kurucusu Veli Dağ da aldığı eğitimlerin ardından ürünlerini hem kendi e-ticaret sitesi üzerinden hem de Avrupa'daki e-ticaret pazaryerleri üzerinden dünyaya açıp milyonlarca euro ciroya ulaşıyor.

1 milyon e-ticaret uzmanına ihtiyaç var

E-ticarette en büyük sorunun yetişmiş insan kaynağı olduğunu ifade eden Ömer Nart şunları kaydetti: "Türkiye'de e-ticaret yapan 350 bin firma var. Bu firmalar, çalıştıracak eğitimli ara eleman bulmakta sıkıntı yaşıyor. Worldef olarak e- ticaret ekosistemi için gerekli iş gücünü sağlamak amacıyla eğitimler veriyoruz. 1.5 aylık bu eğitimi alan gençler 3 bin 500 TL maaşla hemen iş bulabiliyor. Sektördeki şirketlerde 1-2 yıl çalışan e-ticaret uzmanlarının maaşı 8-10 binlere çıkıyor. Sektörde çalışacak en az 1 milyon yeni çalışana ihtiyaç var."

400 üst düzey yönetici İstanbul'da buluşacak

WORLDEF'in global e-ticaret ekosistemine katkı sağlamak amacıyla organize ettiği World E-Commerce Forum' bu yıl 21 Ekim'de İstanbul'da düzenlenecek. Bu yıl 'E-Ticaretin Rönesansı -Avrasya'nın Dijital Başkenti: İstanbul' temasıyla düzenlenecek foruma farklı ülkelerin kamu ve özel sektör isimlerinden oluşan 400 üst düzey misafir katılacak. Forumda 'Covid-19'un Uluslararası Ticarete Etkileri', 'E-Ticaret, Dijital Diplomasi ve Mevzuat Uygulama', 'E-Ticaret, Otomasyon ve Sürdürülebilirlik',' Pandemi ve Küreselleşme' başlıklı dört ayrı konu ele alınacak.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Başkan Recep Tayip Erdoğan'a Angola ziyaretinde  eşlik eden eşi

“Geleceği kadınlar belirleyecek”

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (19 Ekim 2021)

10 ülkenin büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

İstanbul'da film gibi uyuşturucu operasyonu