• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
15 Haziran 2021 Salı 07:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Ortadoğu Afrika ve Asya'da yeni atak! 1.1 milyar dolar yatırım 1600 kişiye istihdam

Türkiye Ortadoğu Afrika ve Asya'da yeni atak! 1.1 milyar dolar yatırım 1600 kişiye istihdam
- SERDAR SAĞLAM

Molfix, Bingo gibi markaların sahibi Hayat Holding, küresel bir lansmanla logo değişimini ve 1.1 milyar $'lık yeni yatırımlarını açıkladı. Bu yatırımlarla 1600 kişiye ek istihdam sağlanacak.

Evony, Molfix, Molped, Bingo, Papia gibi markaların üreticisi Hayat Kimya ve ağaç bazlı panel sektörünün lideri Kastamonu Entegre'yi bünyesinde barındıran Hayat Holding, küreselleşme yolculuğuna devam ediyor. Faaliyet gösterdiği ülkedeki çalışan ve iş ortaklarından oluşan 22 bin kişinin katılımıyla dijital bir lansman düzenleyen Hayat Holding, logo değişimini paylaştı ve başta Türkiye olmak üzere Ortadoğu, Afrika ve Asya ülkelerinde toplamda 1.1 milyar dolarlık yatırımlarını açıkladı. Lansmanda konuşan Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı M. Avni Kiğılı, "Yeni çehremizle yatırımlarımızı tam gaz sürdüreceğiz. Salgının başlangıcından bu yana, 1.1 milyar dolar yatırım kararı aldık. Tüm kısıtlamalara, kapanmalara ve seyahat zorluklarına rağmen 2020'nin ilk çeyreğinden bu yana ilk 400 milyon dolarlık yatırımımızı başarıyla tamamladık. 700 milyon dolarlık yatırımlarımız için de düğmeye bastık" dedi.

1600 KİŞİYE EK İSTİHDAM

Tüm bu yatırımların istihdama da katkı sağladığını ifade eden Avni Kiğılı, "Pandeminin başından bu yana 2000'i aşkın ek istihdam oluşturduğumuz gibi, yeni yatırımlarımızla da toplam 1600 kişiye daha iş olanağı sağlamış olacağız" ifadelerini kullandı.

VİETNAM'DA BEBEK BEZİ FABRİKASI

Türkiye, Ortadoğu ve Afrika'dan sonra şimdi de stratejik bir yatırımla Güneydoğu Asya'ya yöneldiklerini söyleyen M. Avni Kiğılı, Vietnam'da 100 milyon dolarlık yatırımla bebek bezi fabrikası açtıklarını açıkladı. Kiğılı, "Vietnam'a kurduğumuz üretim tesisinin amacı Vietnam, Malezya, Tayland ve bölgedeki 10 ülkede faaliyet alanımızı genişletmek" ifadelerini kullandı.

ACİL MASKE İHTİYACI İÇİN FABRİKA KURDUK

"Bu süreçte Hayat Kimya ile Mersin'de yeni bir temizlik kağıdı üretim tesisi; Kastamonu Entegre ile Samsun'da yonga levha ve Balıkesir'de MDF tesisi kuruyoruz" diyen Avni Kiğılı, şöyle devam etti: "Geçen yıl ülkemizde oluşan acil ihtiyaca cevap verebilmek için Kocaeli üretim kampüsümüz içinde cerrahi maske fabrikası kurduk. Böylece bizim açımızdan yeni bir kategoriye de yatırım yapmış olduk. Yurtdışına baktığımızda da Mısır'da non-woven, Cezayir ve Rusya'da kağıt ve yine Rusya'da yonga levha tesislerimizi kuracağız. Rusya'da var olan kağıt fabrikamıza ek olarak devreye alacağımız yeni tesisimizle bu ülkedeki en büyük temizlik kağıdı üreticisi olmayı sürdüreceğiz."

<p>Başkan Erdoğan Ayasofya Camii'nin ibadete açılışını sosyal medya hesabından video ile kutladı. Er

Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya'nın Dirilişi' paylaşımı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?