• $7,9428
  • €9,3927
  • 486.028
  • 1198.32
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Haziran 2020 Pazar 06:15 | Son Güncelleme:

Türkiye için felaket senaryoları çizen Alman Commerzbank ekonomik sıkıntıda

Türkiye için felaket senaryoları çizen Alman Commerzbank ekonomik sıkıntıda
aksam.com.tr

Türkiye ekonomisine yönelik spekülatif açıklamalarıyla bilinen Alman Commerzbank, 7.000 personelini işten çıkarıp 400 şubesini kapatmaya hazırlanıyor.

Almanya'nın en büyük bankalarından Commerzbank, yaşadığı ekonomik sorunlar nedeniyle küçülmeye gidiyor.

Commerzbank Genel Müdürü Martin Zielke ve Mali İşler Müdürü Bettina Orlopp konuya ilişkin yaptıkları açıklamada, yeniden yapılanma planı kapsamında maliyet azaltma hedeflerini gündeme aldıklarını söyledi.

aksam.com.tr'nin Bloomberg'ten aktardığı habere göre, banka 7.000 personelini işten çıkarıp 400 şubesini kapatmaya hazırlanıyor.

Hissedarların 'hayal kırıklığı' yaşadığı belirtilen haberde bankanın, ortaklarında da eleştiriler aldığı bilgisine yer verildi. Commerzbank'ın en büyük ikinci hissedarı olan Cerberus Capital Management'ın, hisse değerlerini düşmesinin ardından yönetimi hedef aldı ve değişim için lobi faaliyetleri yapmaya başladı.

'TÜRKİYE EKONOMİSİ ÇÖKÜYOR' RAPORU FİYASKOSU

Commerzbank Türkiye'ye yönelik spekülatif açıklamaları ile biliniyor. Alman bankası, 2016'da yayımladığı bir raporda Türkiye ekonomisinin çökeceğini öne sürmüştü.

Aynı raporda, Türkiye'nin 2017 büyüme tahminleriyle ilgili 3.1 beklentisinin dile getirildiği bir Boomberg anketini eleştiren Commerzbank, 1.9 büyüme olacağı iddiasında bulunmuştu. Bu spekülasyonlara ve ekonomik saldırılara rağmen Türkiye ekonomisi 2017 yılında yüzde 7,4 büyüdü.

TÜRKİYE'YE AKIL VERMEYE KALKTILAR

Türkiye'nin son dönemdeki faiz politikalarından da rahatsız olan Commerzbank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini sabit tutma kararı sonrası TL'nin değer kazandığını kabul etmek zorunda kaldığı son yaptığı açıklamada yine Türkiye'ye akıl vermeye kalktı.

<p>Kurgu: <a href='mailto:can.yildiz@turmedya.com.tr'>can.yildiz@turmedya.com.tr</a></p><p>Editör: <

'İYİ Parti'nin HDP'yi desteklediği gizli kalmaz'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yurda kaçak sokulan hayvanlar Gaziantep'te korumaya alındı

1795 yılından beri kazılan çukurun sırrı ne?