• $7,199
  • €8,8194
  • 414.459
  • 1490.04
29 Mart 2018 Perşembe 11:14 | Son Güncelleme:

Turkcell’in finansal gücüne S&P’den sağlamlık ve yatırım yapılabilir teyidi

Turkcell’in finansal gücüne S&P’den sağlamlık ve yatırım yapılabilir teyidi

Dijital operatör olarak büyümede rekor kıran Turkcell’in stratejileri ve güçlü bilançosu uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından da teyit ediliyor. Turkcell’in Nisan ayında ihraç etmeyi planladığı tahvil için BBB- “yatırım yapılabilir” notu veren S&P münhasır şirket notunu ise BBB’ye yükseltti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Turkcell’in uzun vadeli kredi notunu yatırım yapılabilir seviyede BBB- olarak yineledi. Turkcell’in Nisan ayında uluslararası piyasalarda uzun vadeli ve 750 milyon dolara kadar ihraç etmeyi planladığı tahvilleri için de S&P’den yine “yatırım yapılabilir” seviye olan BBB- notu geldi. Turkcell’in notunun teyit edilmesinde şirketin güçlü operasyonel ve finansal performansının etkili olduğunun kaydedildiği değerlendirmede, “Turkcell’in gelecek yıllardaki büyüme potansiyeli, 4.5G hizmetinin gelire dönüşümü, dijital servisler stratejisindeki başarısı, başarılı kur riski yönetimi ve güçlü bilançosu değerlendirilerek münhasır şirket notu BBB’ye yükseltilmiştir” denildi.

“İstikrarlı karlılık bekleniyor”

Turkcell’in gelirlerindeki büyümenin önümüzdeki yıllarda da güçlü olmaya devam edeceğini kaydeden uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, istikrarlı karlılık öngördüklerini belirtti. Önümüzdeki yıllarda güçlü faaliyet performansı öngörüsüne bağlı olarak kredi rasyolarının kademeli olarak güçlenmesini bekleyen S&P, 2018 ve 2019’da düzeltilmiş borç/EBITDA oranının 1,5 olmasının beklendiğini vurguladı. S&P Turkcell’in yabancı ve yerel para kredi derecelendirme notunu da BBB- olarak teyit etti.

<p><span>Gaziantep'in meşhur lezzeti küşleme kebabı hem görünümü hem de tadıyla görenlerin iştahını

Gaziantep'in meşhur küşleme kebabı tarifi

Erzurumlu kadınlar karla kaplı ormanda atlı safari yaptı

Avukatlık yerine çobanlık yapmayı tercih etti

Üniversitede üretildi! Kilosu 4 bin liraya kadar çıkıyor