• $7,6604
  • €8,9115
  • 458.493
  • 1124.17
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
02 Ekim 2019 Çarşamba 08:00 | Son Güncelleme:

Turkcell'den kimliğe blockchain çözümü

Turkcell'den kimliğe blockchain çözümü

Turkcell, blockchain tabanlı ‘Dijital Kimlik Yönetimi’ çözümü sayesinde kimlik ispatı gereken hallerde kullanıcıların kimlik bilgilerini koruma altına alıyor. Dijital işlemlere kolaylık geliyor.

Turkcell, blockchain teknolojisini kullanarak geliştirdiği çözümlere yenilerini eklemeye devam ediyor. Turkcell geliştirdiği Dijital Kimlik Yönetimi çözümü sayesinde kimlik ispatı gereken hallerde kullanıcıların kimlik bilgilerini koruma altına alıyor. 

BAĞLANTI OLUŞTURUYOR  

Web siteleri, çağrı merkezleri gibi yüz yüze olmayan kanallarda kimlik ispatını sağlayan blockchain tabanlı bu çözümüyle Turkcell kişiyi tanımlayan özelliklerin, güvenli ve kontrollü biçimde diğer kurumlara aktarılabilmesini sağlıyor. Bu sayede aynı zamanda bireyler ve kurumlar arasında güvenli bağlantı oluşturuluyor. 

KURUMLARA DA DESTEK 

Müşterilerin dijital deneyimlerini güvenli biçimde iyileştirebilmek adına çalışmalarına hız verdiklerini belirten Turkcell Müşteri Deneyimi ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk, “Blockchain tabanlı kimlik çözümlerimiz kişinin verilerini kendisinin kontrol etmesine imkan veriyor ve güvenli biçimde paylaşımına ortam oluşturuyor. Kurumlarımızın gelişimine destek olmayı amaçlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

GÜVENLİ KÜRESEL DİJİTAL ÖDEME SİSTEMİ OLACAK

Turkcell’in blockchain teknolojisi üzerine çalışmaları sadece bu iki çözüm ile de sınırlı değil. Güvenli küresel dijital ödeme, takas ve hesaplaşma sistemleri, IoT uygulamaları ve benzeri diğer hizmetlerde de blockchain teknolojisiyle çözümler üzerinde çalışan Turkcell, bu alandaki uluslararası kuruluşlarda da aktif biçimde rol alıyor. Dünya çapında GSMA çatısı altında telekom operatörlerinin yer aldığı blockchain çalışma gruplarında aktif rol alıyor. 

VERİLERİN DOĞRULUĞUNU KONTROL EDİYOR

Dijital Kimlik Yönetimi’yle temel kullanıcının kim olduğunu ifade eden diğer kişisel verilerin paylaşılması için bir ağ kuruluyor. Kullanıcı, verisini başka bir kurum ile paylaştığında verinin doğruluğu ‘blockchain’den kontrol edilebiliyor. Ayrıca bu çözümde kişiler hangi verilerinin paylaşılacağını da kendileri belirleyebiliyor. Bu teknolojiyle geliştirilen çalışmalardan bir diğeri de, yurtdışı kullanımlarındaki ücretlendirmelerin üçüncü partiye ihtiyaç duyulmadan uçtan uca iletimle gerçekleştirilebilmesini sağlıyor. 

Editör: Eda Cabul <a href='#0'>edacabul.turkmedya@gmail.com</a>

ABD'de seçimin yankıları nasıl?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İlk kez göreceğiniz garip kaş tasarımları

Harun Tan, oğlu Pars'ın doğum gününde mezarını ziyaret etti