• $7,4732
  • €9,0287
  • 438.785
  • 1524.49
10 Temmuz 2020 Cuma 07:55 | Son Güncelleme:

Türk şirketinden dünyada bir ilk! Koronavirüsü titreşimle etkisiz hale getiriyor

Türk şirketinden dünyada bir ilk! Koronavirüsü titreşimle etkisiz hale getiriyor

Yerli teknoloji şirketi Smarte, elektromanyetik titreşimle virüsü etkisiz kılan Vironance teknolojisini geliştirdi. Yeni teknoloji kapalı mekanlarda virus korkusunu bitirecek.

ÖZGÜL ÖZTÜRK

İTÜ ARI Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren ve AR-GE tabanlı sensör, uzaktan kontrol ve raporlama sistemleri geliştiren Smarte, koronavirüsü etkisiz hale getiren Vironance teknolojisini hayata geçirdi. Smarte Kurucu Ortağı Melih Ballıkaya ve Smarte Yönetim Kurulu Üyesi Nazım Yavuz’un katılımlarıyla düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtılan bu teknolojiyle, AVM, okul, asansör, ofis gibi kapalı mekanlarda virus bulaşma korkusu olmadan yaşama imkanı oluşacak.

SAĞLIĞA ZARARI YOK

Melih Ballıkaya, “Vironance teknolojisi; kapsama alanında elektromanyetik alan oluşturuyor ve virüsleri, çeperlerini titreştirerek etkisiz hale getiriyor. Dünyada ilk kez bizim tarafımızdan geliştirilen bu teknolojinin patentini almak için başvurduk. Ortaya koyduğumuz teknolojinin en güçlü yanı insan sağlığına zarar vermeden, virüsleri inaktif hale getirmesidir. Kimyasallardan farklı olarak gıda ile temasında gıdaya herhangi bir zarar vermez. Bu teknolojiyle Kovid-19’un yanı sıra H1N1, H3N2, SARS, MERS gibi virüsleri etkisiz hale getirmek de mümkün olacak” dedi. 

Sistemi, İTÜ ARI Teknokent’te faaliyet gösteren yerli teknoloji şirketi geliştirdi.

AVM’LERDE RAHATÇA DOLAŞILABİLECEK 

Ballıkaya, Vironance teknolojisinin Türkiye’de kullanılmaya başlanmasıyla birlikte tüketicilerin özellikle mağaza, otel, kafe ve restoran gibi ortak alanlarda sağlık endişelerinin azalacağını söyledi. Ballıkaya, bu önemli teknolojinin HORECA, perakende ve turizm sektörlerine katkı sağlayacağını ve Türkiye’nin ihracat gelirlerini artıracağını sözlerine ekledi. 

<p>Beşiktaş TEM Otoyolu FSM Köprüsü istikametinde sivil polis aracı yol ayrımında sabit bekleyen tra

Beşiktaş'ta polis araçları kaza yaptı! Yaralı polisler var...

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Haftanın yalanları

Rıdvan Dilmen: Beşiktaş şampiyonluğa inanmış