• $7,8596
  • €9,4202
  • 450.626
  • 1328.73
30 Ocak 2019 Çarşamba 08:00 | Son Güncelleme:

Türk girişimciden radyasyonu engelleyen kenevir kaplı X-Ray

Türk girişimciden radyasyonu engelleyen kenevir kaplı X-Ray

İki Türk girişimcinin kurduğu TechnoArge, kenevir kaplamasıyla radyasyonu emen X-Ray cihazları geliştiriyor. Cihaz, valizleri de dezenfekte ederek virüslerin dolaşmasını engelliyor. 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın endüstriyel kenevir üretimine yönelik verdiği mesajlar sonrası, kamu kurumları, iş dünyası ve girişimciler kenevirle ilgili çalışmalara başladı. Bu sırada Türkiye’de halihazırda kenevir kompozitlerden nihai ürün üretmeyi başaran bir şirket de ortaya çıktı. 

KURŞUN GEÇİRMEZ ZIRH

İki Türk girişimci tarafından kurulan TechnoArge, havacılık, otomotiv ve inşaat gibi sektörleri etkileyen kompozit sanayiinde ‘kenevir kompozitler’le ilgili 3 yıldır çalışıyor. Şirket, kenevir kompozitlerle (farklı malzemelerin yeni bir özellik göstermesi için bir araya getirilmesi) kurşun geçirmez zırh, X-Ray cihazı ve el dezenfektan cihazı üretiyor. TechnoArge, kenevir kompozitlerde ulusal ve küresel patent başvurularını da yaptı. 

VALİZİ DEZENFEKTE EDİYOR 

TechnoArge Genel Müdürü Muzaffer Gökçimen, endüstriyel kenevir lifinin radyasyonu emdiğini söyledi. Gökçimen, şöyle konuştu: “Kenevir konusunu aslında 3 yıldır çalışıyoruz. Dünyada kompozit kenevirde çok çok ilerideyiz. Kenevirden X-Ray cihazlarında şu anda ‘top’ noktaya gidiyoruz. Kenevir radyasyonu engelliyor. Artık havalimanlarında insanların valizi güvenlik için X-Ray’den geçerken, aynı zamanda dezenfekte de edilecek.” Bu X-Ray cihazlarının 144 ülkeyle uyumlu patentini aldıklarını belirten Özler, cihazın saniyeler içinde valizi dezenfekte ederek güvenlik etiketi yapıştırdığını bildirdi. 

İstanbul Havalimanı için 6 cihaz

Şirketin pazarlama ve satış direktörü Selim Özler de, salgın ve virüslerin toplum sağlığını tehdit ettiğini ve TechnoArge’nin bu muhtemel sorunlara önlem alan çözümler geliştirdiğini ifade etti. Özler, valizlerde ciddi virüsler olduğunu, X-Ray cihazıyla bunun önlemini aldıklarını, yüzde 65 kaplaması kenevir olan cihazla yayılan radyasyonun da önüne geçtiklerini anlattı. Özler, 6 adet X-Ray cihazının İstanbul Havalimanı’na satışının tamamlanmak üzere olduğunu da bildirdi. 

<p>Japonya'da bir göktaşının atmosfere girince ateş topuna dönüşerek düşmesi sosyal medyada gündem o

Japonya'da göktaşı paniği: Atmosfere girince ateş topuna dönüştü

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kadıköy'de ortalık böyle karıştı! Kare kare o anlar...

Yer siyah gök beyaz! Beşiktaş, zafer sarhoşu