• $13,4454
  • €15,3795
  • 786.619
  • 2085.76
27 Aralık 2021 Pazartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Turizmcinin kâbusu: Dijital zorbalar

Turizmcinin kâbusu: Dijital zorbalar
- ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE

NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral, salgınla mücadele eden turizmcinin, bir yandan da ‘dijital zorbalık'la uğraştığını söyledi. Güral “Sosyal medya yorumları önemli bir tercih kriteri oldu. 'Sizi rezil ederim' tehditleri karşısında sektör taviz vermek zorunda kalıyor” dedi.

NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral, pandemi nedeniyle zor bir dönem geçiren turizm sektörünün tüm olumsuzlukların yanı sıra başetmeye çalıştığı önemli problemlerinden birinin de 'dijital zorbalık' olduğunu söyledi. Güral, "Otel seçiminde sosyal medya yorumları, puanlama sistemleri en önemli tercih kriteri haline geldi. Bu, kötü niyetli insanlar için çok önemli bir koz olabiliyor. 'Sizi rezil ederim, şikayet ederim' tehditleri karşısında işletmeler haklıyken dahi taviz vermek zorunda kalıyor. Bunun için bir düzenleme gerekiyor" diye konuştu. Güral, "Her şeye rağmen 2022'ye dair beklentilerimiz yüksek" dedi.

Sektör oyuncuları 2022'ye dair pozitif mesajlar veriyor. Sizin beklentileriniz nasıl?

Bizim de beklentilerimiz yüksek. Eğer öngöremediğimiz yeni bir gelişmeyle karşılaşmazsak 2022'nin iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz. Şu anda özellikle yakın Avrupa ülkelerinden büyük bir talep görüyoruz. Kurdaki gelişmeler, yeni ülkelerin de Türkiye'ye ilgisini artırdı. Balkan ülkeleri, BDT ülkelerinden talep almaya başladık. Mesela Ruslar termali çok sever ama şimdiye kadar Macaristan'ı, Çek Cumhuriyeti'ni tercih ediyorlardı. Şimdi termal için de Türkiye'ye geliyorlar. 2022, 2019 rakamlarını ulaşmayı hedeflediğimiz bir yıl olacak.

TÜRKİYE'DE TATİL UCUZ

Türkiye'nin ucuz tatilin adresi olma riski var mı peki?

Bundan sıyrılmak için ciddi çalışmalar yapılıyor. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın kuruluş amaçlarından biri de bu. Biz katma değerli pazara oynuyoruz. Ama genele baktığımızda, ben de bunu bir risk olarak görüyorum. Kendimizi operatörlere teslim etmemeliyiz.

Türkiye'de 5 yıldızlı bir otelde tatil yapmakla, Yunanistan, İspanya gibi bir ülkede tatil yapmak arasında nasıl bir fiyat farkı var?

Tesis ve hizmet olarak bu ülkelerle Türkiye'yi kıyaslamak haksızlık olur. Onlara göre çok daha iyiyiz. Fiyatta ise onlardan en az yüzde 30-40 daha ucuzuz. Hatta yarı yarıya fiyatlar söz konusu.

Peki bu dönem nasıl bir fiyat artışı öngörüyorsunuz?

12 taksite kadar imkan sunan seyahat acentelerimiz var. Önünü görerek plan yapabilen aileler için bu önemli bir avantaj. Erken karar verenler için fiyat kolaylıkları da olabiliyor. Ama son dakikaya kalanlar için fiyatlar tabii ki daha yüksek oluyor. Tesislerin maliyetleri çok yükseldi. İster istemez fiyatlar geçen yılın üzerinde olacak. Minimum enflasyon oranında bir artış bekliyorum.

Sektörde 'her şey dahil sistemi' sorgulanıyor mu?

Bence her şey dahil masaya yatırılması gereken konulardan bir tanesi. Maalesef Türkiye bunda hâlâ ısrar ediyor. Türk misafir de bizim önemli misafirlerimizden olan Rus misafirler de buna çok alıştı. Dünya bu kadar açlıkla başetmeye çalışırken maalesef bir taraftan israfla ilgili böyle bir sorunumuz var.

Peki 'her şey dahil' sisteminde bu kadar çok çeşit, sonsuz bir arz olmak zorunda mı?.. En azından bu gözden geçirilemez mi?

Aslında olmamalı. Bu koşulsuz misafir memnuniyeti bazı misafirleri öyle bir noktaya getirdi ki, artık tesise girdiği anda oteli satın aldığını düşünen bir profille karşılaşabiliyoruz. Beklentisi çok yüksek bir kitle var. Dolayısıyla oteller de her zaman daha fazlasını sunmaya gayret ediyor. Sosyal medya da bizi bu anlamda çok yoruyor. Misafirler artık otel seçerken, sosyal medyadaki yorumlara ve puanlama sistemlerinine göre karar veriyor. Bu da kötü niyetli kişiler için çok büyük bir koz olarak kullanılabiliyor. 'Seni rezil ederim, seni şikayet ederim, kötü puan veririm' tehtidleri hat safhada görülmeye başlandı. Klavyenin ucunda, birilerinin insafına kalmış durumdasınız. Bunun için tesisler haklı oldukları noktalarda dahi çok fazla taviz vermek durumunda kalabiliyorlar. Bir nevi dijital zorbalığa yenilmek zorunda kalıyorlar. Bu da fazla çeşit, fazla sunum, fazla ikramı beraberinde getiriyor. Aslında sektör bu anlamda zor zamanlardan geçiyor. Bunun için düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

Bodrum'a konut ve otel yatırımı

Yeni yatırım planları var mı?

Bu bir virüs aslında. Her yaptığımız otelden sonra artık başka otel yapmayalım diyoruz. Ama bir yandan da karşımıza başka fırsatlar çıkıyor ve 'hadi bunu da yapalım' diyoruz. Şimdi Bodrum'da Ortakent'te bir karma proje planımız var. İçinde hem konut hem oteli barındıracak.

%70 doluluğu yakalayacağız

Doluluklar nasıl oldu?

Şu anda grup bünyesinde ikisi Sapanca'da olmak üzere, biri Antalya'da diğeri de Afyon'da toplam 4 otelimiz var. Pandemi öncesinde yıl ortalamamız yüzde 70-75 civarındaydı. Pandemide yeri geldi yüzde 20-25 dolulukla çalıştık yeri geldi dönemsel yoğunluklar yaşadık. Sapanca'daki otellerimizde İstanbul'a yakın ve doğanın içinde olmanın avantajını yaşadık. Hafta sonlarını Sapanca'da geçinmek isteyenlerin sayısı az değildi. Şehir otellerine göre daha iyi durumdaydık. Bu yılı yüzde 45 gibi bir dolulukla kapatıyoruz. 2022'de de yüzde 70'lik bir doluluğa ulaşmayı hedefliyoruz.

Yılbaşında durum nasıl?

Biz geçen sene bir yılbaşı programı yapmamıştık. Ona rağmen otelimiz doldu. Bu sene sanatçı anlaşmalarımızı yaptık. Ve saat kısıtlamamız da yok. Yüzde 100 dolacağımızı düşünüyoruz.

Yatırımda yakalandık umutsuzluğa kapılmadık

Siz NG Hotels olarak 2020 ve 2021 yıllarına baktığınzda pandemiye dair nasıl bir muhasebe yapıyorsunuz?

Biz pandemiye yatırımda yakalandık. Biri Sapanca'da diğeri Antalya'da devam eden iki otel yatırımımız vardı. Onlarla motive olduk. 'Eyvah ne yapacağız' paniğine girmeden hep aksiyon halindeydik. İlk başta NG Enjoy'u bitirme heyecanımız vardı, o bitti renovasyon süreci başladı. Sonra NG Phaselis heyecanı başladı. Sürekli bir koşuşturmamız vardı. Bu nedenle hiç umutsuzluğa kapılacak vaktimiz olmadı.

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...
Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek
Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu
Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi