İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.6794
  • 5.4552
  • 191.08
  • 95852
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Turizm sektörü tek çatı altında toplanıyor 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği Turizm Şurası’nın sonuç raporu açıklandı. Yeni hedeflerinin belirlendiği raporda sektör için temel bir yasa oluşturulmasından, çatı örgütü kurmaya ve risk yönetimine kadar pek çok şey var. 

x

BETÜL OĞUZ

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 15 yıl aradan sonra “Büyük Hedefler İçin Çalışmanın Tam Zamanı” sloganıyla düzenlenen 3. Turizm Şurası’nın sonuç raporunda Türk turizmiyle ilgili yeni eylem planları ve hedefleri belirlendi. Raporda dikkat çeken kararlar ve öneriler arasından öne çıkanlar şöyle:

YASA HAZIRLANMALI 

Türk turizm sektörünün tüm sorun ve ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte bir “Turizm Temel Yasası” hazırlanmalı. Turizm sektörünün tüm paydaşlarını kapsayan bir çatı örgüt oluşturulmalı. Bu yapı, Türkiye turizmini yurtiçinde ve yurtdışında tanıtmak, turizmde Türkiye markası oluşturmak, imaj geliştirmek, Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısını artırmak, turizm gelirlerini yükseltmek hedefiyle için çalışmalarını sürdürmeli.

SANATÇILAR ELÇİ OLMALI 

Önemli turizm destinasyonları ve Anadolu’ya tarifeli ve düşük fiyatlı doğrudan uçuşlar teşvik edilmeli.  Çin, Japonya, Hindistan ve Asya Pasifik gibi yeni geliştirilecek pazarlardaki üst ve orta gelir düzeyindeki yabancı ziyaretçilere yönelik tanıtım ve pazarlama stratejilerinin, pazar ülke özellikleri dikkate alınarak yapılmalı. Yurtdışında marka olarak bilinen sporcu ve sanatçılarla tanıtım elçisi olarak kullanılmalı. 

Okul tatili tarihleri gözden geçirilmeli 

Turizmin ülke geneline ve 12 aya yayılmasını sağlamak amacıyla sağlık, kış, golf, eko turizm ve benzeri ürünlerle turizm bölgelerinin ve turizm ürün çeşitliliğinin çoğaltılması teşvik edilmeli. Dünyadaki örnek modeller de dikkate alınarak, Türkiye’deki okul tatili dönem ve süreleri bölgesel iklim koşullarına göre gözden geçirilmeli ve bu kapsamda iç turizme katkı sağlayacak stratejiler belirlenmeli.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) medya yapılanmasının önde gelen isimlerinden ve 'Fuat Avni' hesab

FETÖ firarisi 'Fuat Avni' ABD´de görüntülendi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Ermenistan titreyecek! 'Türkiye ile girebiliriz!'

Emeklilere avans müjdesi

En Çok Okunanlar