• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
24 Mart 2018 Cumartesi 02:00 | Son Güncelleme:

Turiste yazın otel, kışın ‘5 yıldızlı’ sağlık merkezi

Turiste yazın otel, kışın ‘5 yıldızlı’ sağlık merkezi

Sağlık Bakanlığı, otelleri boş sezonda sağlık merkezlerine dönüştürmek amacıyla yeni bir yönetmelik hazırladı. Yönetmeliğin detaylarını paylaşan Bakan Demircan, “Böylece sağlık turizminden ciddi gelir elde edilebilir” dedi.  

YELDA GÖKDAĞ

Türkiye, dünya turizm pastasının en önemli kalemlerinden biri olan ‘sağlık turizmi’ gelirlerini artırmak için harekete geçti. Sağlık Bakanlığı, termal turizm, medikal SPA, estetik operasyonlar, diş tedavileriyle yaşlıların kronik rahatsızlıklarına ilişkin tedavi taleplerinin rotasını, Türkiye’ye çevirmek için kolları sıvardı. Bakanlık, Türkiye’ye sahil turizminde milyar dolarlar kazandıran 5 yıldızlı otelleri, sağlık turizminin de merkezine oturtacak.

YÖNETMELİK ÇIKACAK 

Bu çerçevede Bakanlık; 50 yatak ve üstü kapasitede hizmet veren otellere, konaklamalı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olarak sağlık hizmeti verebilmelerinin önünü açacak yeni bir yönetmelik hazırladı. Başbakanlığa gönderilen ve yakın bir tarihte yayınlanarak yürürlüğe gireceği belirtilen yönetmelikle, kayak merkezlerindeki otellerden, sahil şeritlerindeki otellere kadar, uygun şartları taşıyan her otel, 5 yıldızlı bir hastane gibi sağlık hizmeti verebilecek.

500 MİLYAR DOLAR’LIK PAZAR 

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık kuruluşlarının da otellerle anlaşarak bu uygulamaya başlayabileceğini belirterek, “Dünya Sağlık Örgütü’nün 2015 verileri her yıl 30 milyon insanın sağlık için ülke dışına çıktığını gösteriyor. Sağlık turizmine harcanan para yıllık 500 milyar dolar. Kişi başı 17 bin dolara tekabül ediyor. Biz bu pastanın, tam rakam yok ama 5 milyar dolarını alabilmişiz. Aslında Türkiye’nin çok daha güçlü bir kapasitesi var. Türkiye önümüzdeki yıllarda sağlık turizmi alanında çok ciddi gelir elde edebilecek bir ülke” ifadelerini kullandı. Demircan, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 2018-2019 için 10 milyar dolar gelir hedefi koydu. Bir de sağlık turizminin önünü açacak bir yönetmelik hazırladık ve Başbakanlığa gönderdik, önümüzdeki günlerde yayımlanacak. Sağlık turizmiyle ilgili yasal bir düzenlememiz de var. Bunu da önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’na sunacağız.” 

ATAMALARIN   İLKİ NİSANDA  

Öte yandan Bakan Demircan, sağlık personeli atamalarının ilkinin nisan ayında yapılacağını da belirterek şu bilgileri verdi: “Önümüzdeki hafta ilana çıkıyoruz. Nisanda ilk alımı yapıyoruz. İkinci alım haziran, üçüncü alım ise eylül veya ekim ayında olacak. Bu sene 57 bin sağlık personeli alacağız.”

5 aylık boş sezonu tedaviyle doldururuz

Bakan Demircan, düzenlemeyi şöyle özetledi: “Mesela turizm sezonumuz 7 ayda bitiyor. 5 ay boşluğumuz var. Bu 5 aylık sürede aynı otelin içinde fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü açılabilir. Otelde bir fizik tedavi merkezi oluşturulabilir veya yakın bir merkez için otelle anlaşma yapılabilir. İlla yeni inşaat yapmaya gerek yok. Proje için mevcut kapasite kullanılabilir. Kışın kayak turizmi olan bir yer de yazın kullanılabilir.”

<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı