• $8,754
  • €10,3906
  • 495.67
  • 1391.06
23 Haziran 2020 Salı 02:45 | Son Güncelleme:

Tüketici normalleşiyor

Tüketici normalleşiyor

Haziran ayı başından bu yana atılan normalleşme adımları tüketicinin beklentisine de olumlu yansıdı. Tüketici güven endeksi haziranda % 5.2 artışla son 14 ayın en yüksek seviyesi olan 62.6 puana ulaştı.

Nisan ayında tarihi seviyelere geriledikten sonra mayıs ayında yeniden yükselişe geçen tüketici güven endeksi, haziran başında devreye alınan normalleşme adımlarıyla birlikte yükselişini hızlandırdı. tüketici güven endeksi haziran ayında yüzde 5.2 artarak son 14 ayın en yüksek seviyesi olan 62,6 puana yükseldi. Nisan ayında 54.9 olan endeks, mayıs ayında 59.5 olarak gerçekleşmişti.

BEKLENTİLER DE ARTIYOR 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre hanenin maddi durum beklentisi endeksi, söz konusu dönemde yüzde 0.8 artarak 79.9 oldu. Genel ekonomik durum beklentisi de aylık bazda yüzde 4.5 yükselerek 85.5’e ulaştı. İşsiz sayısı beklentisi endeksi bu ay, geçen aya göre yüzde 12.2 artarak 62.1 olarak gerçekleşti. Tasarruf etme ihtimali endeksi de yüzde 6.5 artışla 23.1 oldu. 

EKONOMİ HIZLANACAK 

Açıklanan verileri değerlendiren Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yılın son 2 çeyreğinde ekonomik canlanmanın hız kazanacağını söyledi. Varank, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Tüketici güvenindeki artış mayıstan sonra haziranda da devam etti. Tüketicilerin genel ekonomik duruma ilişkin beklentileri de haziranda yüzde 4.5 arttı. Bu artışı daha güçlü ve kalıcı hale getirecek politikalarla, son 2 çeyrekte ekonomik canlanmaya hız kazandıracağız” dedi. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor

BORSA KORONA YÜZÜNDEN YAŞADIĞI KAYBI SİLDİ

Borsa İstanbul, korona yüzünden yıl başından bu yana yaşadığı kayıpları geri aldı. Borsa endeks 2019 yılını 114 bin 424 puandan kapatmıştı. 23 Mart’ta ise 84 bin 246 puana kadar geriledi. Yani yüzde 26.4’lük düşüş yaşandı. Dün ise Borsa İstanbul yüzde 1.39 yükselerek 115 bin puanı aştı. Böylece son 3 ayda BIST 100 yüzde 36.3 yükselerek 2020’deki kayıplarının tamamını geri almış oldu. Son dönemdeki yükselişte atılan normalleşme adımlarının yanında mart-nisan aylarından itibaren küçük yatırımcının Borsa İstanbul’a ilgisinin artması ve düşüşün bir alım fırsatı olarak görülmesi etkili oldu.

ALBAYRAK: YILI BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE KAPATACAĞIZ

Tüketici güvenindeki artışı değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Normalleşme sürecinde dünya ekonomilerine oranla ekonomimiz daha hızlı toparlanıyor. Haziran ayında tüketici güven endeksinde yaşanan artış, toparlanmanın seyrinin pozitif yönde olduğunu gösteriyor. İnşaallah bu yılı beklentilerin üstünde bir noktada kapatacağız” dedi. Albayrak “Bu süreçte vatandaşlarımız, sağlık çalışanlarımız, esnaf ve işçi kardeşlerimizle tek yürek olduk, zoru başardık. Şimdi önümüzde kolay olanı var. Tedbiri bırakmadan hayata devam etmeliyiz. Ancak böyle başarabiliriz” ifadesini kullandı. Albayrak, paylaştığı videoda ise, “Bu bir milli mücadele” ifadelerine yer verdi

<p>Küresel salgın öncesi son gittiği şehrin Azerbaycan'ın başkenti Bakü olduğunu söyleyen

Bakü'deki maçın galibi kim?

Bakan Karaismailoğlu, Dostluk Yolu Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu

Ölen çocukların fotoğrafları Gazze'deki bir binanın enkazı üzerinde sergilendi

Kral Kızı Hamamı ziyarete açılıyor