• $7,4155
  • €8,9884
  • 437.704
  • 1467
02 Ocak 2021 Cumartesi 00:51 | Son Güncelleme:

Aralık ayı enflasyon rakamları için geri sayım başladı

 Aralık ayı enflasyon rakamları için geri sayım başladı

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Aralık ayı enflasyon rakamları için geri sayım başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ayın başında bir önceki ayın enflasyon rakamlarını yayınlıyor. Açıklanması beklenen zam oranlarıyla birlikte, aralık ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alınıp, tüketici fiyatları yüzde oranı netleşmiş olacak.

TEFE TÜFE OCAK AYI KİRA ARTIŞI NASIL OLACAK?

Ocak ayında ne kadar kira ödeyeceğini düşenen ve hesaplamak isteyenler, Aralık ayı enflasyon oranlarını merakla bekliyor. Yapılacak zam oranlarına göre kira hesaplama, kira artış oranı nasıl hesaplanır araştırmalarını yaparlar.  Söz konusu aralık ayı enflasyon rakamlarının belirlenmesi ile birlikte TEFE TÜFE zam oranları da netleşmiş olacak.

ARALIK AYI ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2020 yılı Aralık ayı Tüketici Fiyat (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi endeksleri ile değişim değerleri 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 10:00'da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak.

Son dakika haberi: Kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu

Milyonlarca emekli ve memuru yakından ilgilendiren 2021 yılının ilk 6 ayı için yapılacak zam oranı aralık ayı enflasyon rakamının açıklanmasının ardından netlik kazanacak. Gözler 13 milyon emekliyi ve 3 milyon memuru doğrudan ilgilendiren memur ve emekli zam oranlarına çevrildi. Yeni yılın ilk 6 ayı içerisinde ne kadarlık bir zam alacağını merak eden emekli vatandaşlar ve memurlar aralık ayı enflasyon rakamının açıklanmasını bekliyor.

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasına sayılı günler kala ekonomistler öngörülerini paylaştı.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, aralık ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 1,02 artmasını bekliyor.

AA Finans'ın, TÜİK tarafından 4 Ocak Pazartesi günü açıklanacak aralık ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 19 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin aralık ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 1,02 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin aralık ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 0,45, en yüksek yüzde 1,91 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin aralık ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 1,02) göre bir önceki ay yüzde 14,03 olan yıllık enflasyonun yüzde 14,34'e çıkacağı hesaplanıyor.

Tüketici Fiyat Endeksi, kasımda bir önceki aya göre yüzde 2,30 artış göstermişti.

<p><span>MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. HDP E

PKK'nın bir kolu gibi çalışan HDP kapatılacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, AK Parti'nin Erzurum Olağan Kongresi'ne canlı bağlantı ile katıldı

Eren-5 operasyonunda 53 sığınak ile 62 depo kullanılamaz hale getirildi