• $8,1966
  • €9,6652
  • 502.396
  • 1152.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
24 Şubat 2020 Pazartesi 16:38 | Son Güncelleme:

Bu haber milyonları ilgilendiriyor! 10 yılda emeklilik...

Bu haber milyonları ilgilendiriyor! 10 yılda emeklilik...

Yurtdışındaki vatandaşlar için yeni BES sistemi torba yasaya girdi. Dolar ya da Euro ile sisteme girilecek, devlet katkısı da dövizle olacak. Sistemde 10 yıl kalan toplu parasını alırken 56 yaş şartıyla emekli olabilecek.

Sabah gazetesinin haberine göre TBMM'ye sevk edilen yeni torba yasa teklifi birçok yeniliği beraberinde getirirken gurbetçi vatandaşlara da büyük bir avantaj sağlayacak. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız istedikleri taktirde Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) dövizle girerek hem devlet katkısı alacak hem de erken emekli olabilecek. Yatırılacak katılım payı miktarını gurbetçinin kendisi belirleyecek.

DEVLET KATKISI DA DÖVİZLE

Mevcut sistemde gurbetçiler BES'e girmek istediklerinde yatırımlarını Türk Lirası üzerinden yapabiliyor. Ancak yeni sistem ile dolar ya da Euro gibi döviz üzerinden de sisteme girerek, yine döviz üzerinden katkı yapı alabilecekler. Türkiye'de sisteme giren vatandaşların katkı paylarına devlet yüzde 25 oranında destek sağlıyor. Yani her ay 100 lira yatıran bir BES katılımcısının hesabına 25 lira da devlet yatırıyor. Gurbetçilere yönelik BES'te ise bu oranın yüzde 25'ten daha düşük olması bekleniyor.

İKİNCİ EMEKLİLİK İMKANI

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar için dövizle tasarruf yapmanın dışında bu sayede ikinci bir emeklilik de gelmiş olacak. üstelik 10 yıllık bir süre bunun için yeterli olabilecek. Daha önce gurbetçi vatandaşların emeklilikleriyle ilgili değişiklik yapılmıştı. Gurbetçiler brüt asgari ücretin yüzde 45'ini borçlanmalarında öderken bundan sonraki günleri Bağ-Kur kapsamına alınmıştı. Bu da emeklilik süresini zorlaştırmıştı.

Şimdi BES ile de emeklilik imkanına kavuşacaklar. Şu anda BES sisteminden topla para almak veya emekli olmak için 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaş şartını tamamlamak gerekiyor. Böylece gurbetçiler SGK'dan daha erken emeklilik imkanına kavuşacaklar.

EV KADINLARI İÇİN FIRSAT

Yurtdışında çalışma imkanı bulamayan ev kadını vatandaşlarımız kaldıkları süreleri borçlanıp emekliliklerinde saydırıyorlar. Ancak Türkiye'de çalışmaları yoksa SGK'dan emeklilikleri de zor oluyor. Ancak BES ile onlar içinde önemli bir emeklilik imkanı gelmiş olacak. Yeni sisteme yaklaşık 2 milyon gurbetçinin girmesi bekleniyor.

5 MİLYON VATANDAŞIMIZ VAR

Yurtdışında 152 ülkede 5 milyon vatandaşımız yaşıyor. En çok Türk ise Almanya'da. İşte bazı ülkelerdeki Türk sayısı.

Almanya 2 milyon kişi

Fransa 700 bin kişi

Hollanda 500 bin kişi

İngiltere 400 bin kişi

ABD 300 bin kişi

Avusturya 250 bin kişi

Belçika 240 bin kişi

İsviçre 130 bin kişi

BES'TE 12 MİLYON KATILIMCI

Gönüllü BES katılımcısı 6.8 milyon kişi

Otomatik Katılım Sistemi 5.1 milyon kişi

Toplam portföy büyüklüğü 106.6 milyar TL

Gönüllü BES 100,3 milyar TL

Otomatik Katılım Sistemi 6,3 milyar TL

<p>Hatay'ın İskenderun ilçesi Fener Caddesi'nde bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından bölge

Hatay'da 2 terörist etkisiz hale getirildi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

1966 model cipi 25 bin lira harcayarak yeniledi! herkes onun peşine düştü

Ankara'da yakalanan DEAŞ şüphelilerinden biri ''infazcı'' çıktı