• $8,32
  • €10,1153
  • 499.721
  • 1454.25
25 Mart 2018 Pazar 01:00 | Son Güncelleme:

TOKİ’den her restorasyona 170 bin TL

TOKİ’den her restorasyona 170 bin TL

TOKİ, restorasyon için 2005 ve 2006 yıllarında sağladığı 75 bin liralık kredi üst limitini, yıllar içerisinde aşamalı olarak yükselterek 2018 yılı için 170 bin liraya kadar çıkardı. 

Tescilli taşınmaz kültür varlıklarının restorasyonuna katkı sağlamak amacıyla 2005 yılında “restorasyon kredisi” uygulamasına başladıklarını hatırlatan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, tarihi ve kültürel mirasın korunması amacıyla bu desteği sağladıklarını söyledi.

KÜLTÜREL MİRASI KORUYOR 

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Anadolu topraklarının onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yaptığını hatırlatan Turan şunları kaydetti: “Zaman içerisinde bu topraklarda yaşayanlar değişse dahi her biri derin kökler bıraktı. Bunlardan bazıları günümüze kadar ulaşmayı başardı. Ancak değişimin yol açtığı yıpranma, doğanın etkileri ve insan eliyle yaratılan tehlikeler, kültür varlıklarını yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Coğrafyamızın bize sunduğu bu mimari zenginliğimizi yaşatmalıyız. İdare olarak kültürel değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılması için kredi desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

758 PROJE YARARLANDI 

2005’ten bu yana 758 proje için kredi açtıklarını anlatan TOKİ Başkanı Turan, bunların içerisinde 574 restorasyon projesi için 78 milyonluk kredi desteği sağladıklarını söyledi. Kredi üst limitini her yıl artırdıklarını belirten Turan, “2005 ve 2006 yıllarında sağladığımız 75 bin lira kredi üst limitini, 2018’de 170 bine çıkardık” dedi.

Yüzde 70’i kadarını karşılıyor

Turan sözlerini şöyle sürdürdü: “Her proje için, keşif özetinin yüzde 70’ine kadar ve en fazla 170 bin lira kredi kullandıracağız. Restorasyon kredisi için yapılacak müracaatlarda, özel mülkiyetteki yapıların tescil kararı ve rölöve projelerinin bulunması gerekiyor.” 

Başvurular 30 Nisan’a kadar yapılabilecek 

TOKİ Başkanı Ergün Turan restorasyon kredisi için proje başvurularının 2 Nisan tarihinde alınmaya başlanacağını, 30 Nisan’da ise sona ereceğini, başvuru yapacak kişilerin belgelerini TOKİ’nin internet sitesinden temin edebileceğini aktardı. 

<p> İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak

Bakan Soylu, Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulundu

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı