• $ 5,9448
  • € 6,5556
  • 297.905
  • 122142
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Tofaş, Fiat'ın en verimli fabrikası Türkiye, en büyük 2. pazarı oldu

Yeni ihraç pazarlarının da yardımıyla ilk 6 ayda 3.4 milyar liralık satış gelirine ulaşan Tofaş, karını yüzde 5.2 artışla, 223 milyon liraya çıkarttı. Tofaş, Fiat'ın Avrupa'daki kapasite kullanımı ve karlılıkta en verimli fabrikalarından olurken, 46 bin 812 adetlik satışla Türkiye, Fiat'ın 2. büyük pazarı unvanını kazandı

Sümer Demirciler
Bu yılın ilk 6 ayında Avrupa otomobil pazarı yüzde 6.3, hafif ticari araç pazarı yüzde 11.6 daralırken, düşen satışlar üreticileri zorluyor. Avrupa'da fabrikaların büyük çoğunluğu atıl kapasiteyle çalışırken, karlılıklar da düşüyor. Bu olumsuzluklardan etkilenen İtalyan üretici Fiat da, atıl kapasite sorunlarıyla boğuşurken, Bursa'daki Tofaş Fabrikası, yeni ihracat pazarları ve başka markalara yapılan üretimin de etkisiyle kapasitesini yükseltip, karlılığını artırıyor. Yılın ilk yarısında 3.4 milyar liralık satış gelirine ulaşan Tofaş, geçen yıla kıyasla net karını yüzde 5.2 yükseltip, 223 milyon liraya çıkardı. Bu sonuçlarla Fiat'ın Avrupa'daki en sağlıklı, kapasite kullanımında en verimli  ve en karlı fabrikalarından biri olduklarını söyleyen Tofaş CEO'su Kamil Başaran; 'Aynı zamanda bu yılın ilk 6 ayında iç pazardaki başarılı performansımız sonucunda Türkiye, Avrupa'da İtalya'dan sonra Fiat markasının en çok tercih edildiği ikinci ülke konumunda. Dünyadaysa Avrupa'dan sonra üçüncü büyük pazarız' açıklamasını yaptı.
İlk 6 ayda 84 bin adetten fazla araç ihraç ettiklerini belirten Başaran; ' İhraç pazarlarını çeşitlendirme stratejimiz olumlu sonuç verdi. Daha önce ihraç pazarlarımız arasında bulunmayan Peru ve Şili'ye bu yıl Arjantin dahil oldu. Böylece geçen yıl toplam ihracatımız içerisindeki payı yüzde 0,8 olan Güney Amerika'nın bu payı, 10 katlık artışla yüzde 8 seviyesine yükseldi. Dolayısıyla yeni pazarların toplam ihracatımızdaki payı yüzde 28'i buldu. Böylece toplam ihracatımızın yaklaşık 3'te 1'ini yeni pazarlar oluşturdu. Rusya'ya yapacağımız Doblo ihracatımızsa önümüzdeki yıl başlayacak' diye konuştu.
AMERİKA ÇIKARTMASI 2014
Amerika pazarına RAM markasıyla yapılacak Doblo ihracatının, teknik nedenlerle geciktiğini ve 2014'te başlayacağını açıklayan Başaran; 'Tofaş olarak Ar-Ge yatırımlarına büyük önem veriyoruz. Bu alanda çalışan personel sayımız 500'e ulaşacak. Avrupa'da Ar-Ge alanında da önemli fırsatlar çıkacak' dedi.
PAZAR 800 BİNİ BULUR
Yıl sonu pazar tahminlerinde de bulunan Başaran; 'Geçtiğimiz yıl pazar 865 bin adet seviyesinde kapandı. Bu yıl ekonomideki büyüme hızının yavaşlaması ve ÖTV artışının da etkisiyle toplam pazarın 780-800 bin adet seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz' açıklaması yaptı.
DÖRT YENİ PROJE GÜNDEMDE
TofaŞ'ın başarılı sonuçlarından sonra FİAT CEO'SU Sergio Marchionne'nin Tofaş'ın yönetim kurulu toplantısına katılıp, duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini belirten Başaran; 'Marchionne, fabrikanın performansından çok memnun olduğunu, krizde Tofaş'a çok güvendiğini vurguladı. Şu anda, Linea sınıfında yer alacak yeni model dahil 3-4 proje üzerinde çalışıyoruz. Fiat'ın önümüzdeki dönem planlarında Tofaş'a yeni fırsatlar çıkacaktır'  diye konuştu.


<p>Yaşanan deprem sonrasında vatandaşlar panikle kendilerini sokaklara attı. Saat 20.55´te yerin 6.7

Depreme Canlı Yayında Yakalandılar, Beşik Gibi Sallandılar

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

LGS ocak ayı örnek soruları yayında! İşte LGS 2020 sözel ve sayısal örnek soruları

Elazığ'da 6,8'lik depremin ardından ilk fotoğraflar