• $7,8141
  • €9,3513
  • 448.606
  • 1328.73
01 Aralık 2015 Salı 01:00 | Son Güncelleme:

Ticaret onların lehine Ruslar kaybeder

Ticaret onların lehine Ruslar kaybeder

Rusya, Türk tarıl ürünlerine yaptırım kararı alırken, Kremlin'e en güzel yanıt Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya gelen Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü Güvendi'den geldi.

MİRAY ÇİMEN / ANKARA

Rusya’nın tarım konusundaki ambargosunun sektörü nasıl etkileneceği yönelik bir soru üzerine Güvendi, hali hazırda Rusya’ya tarımsal açıdan açık verildiğinin altını çizerken, “Net olarak ithalatçı ülke konumundayız. Eğer bu alanda yaptırım olursa bundan Rus çiftçisi etkilenir. Bizim çiftçimiz değil. Çünkü Rus çiftçileri bize hızlı bir şekilde ihracat yapabiliyor. Rusya’dan ithalat yapamadığımız durumda bizim navlun maliyetlerimiz biraz artabilir. Çünkü daha uzak bir ülkeden ithalat yapmak durumunda kalırız” diye konuştu.

YAPTIRIM TÜRKLERE YARAR!

Türkiye’nin Rusya’ya yaş sebze-meyve ile narenciye ihracatı gerçekleştirdiğini belirten Güvendi, “Rusya’dan yapılan ithalat 2,85 milyar dolar, ihracatımız ise 1,3 milyar dolar. Bu ihracat kesilirse hükümet bundan etkilenen çiftçilere destek verecektir. Aynı şekilde ambargo uygulanması ve yeni pazarlar aranması sırasında bu ürünler Türkiye’de daha kaliteli ve daha ucuz satılacaktır. Yani artık domatesi 4 liradan almak zorunda kalmayabiliriz” ifadelerini kullandı.

<p>Malatya'da 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi. İşte 8 saniye süren depremden ilk görüntüler...</

Malatya'da 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi! İşte 8 saniye süren depremden ilk görüntüler...

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

'Yeditepe Huzur' uygulamasının bilançosu açıklandı

Yumurtanın sarısı grileşiyorsa dikkat!