• $7,7771
  • €9,0643
  • 463.402
  • 1122.94
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
16 Eylül 2020 Çarşamba 15:47 | Son Güncelleme:

THY Yönetim Kurulu Başkanı'na Japonya hükümetinden "Japonya Büyükelçisi Ödülü"

THY Yönetim Kurulu Başkanı'na Japonya hükümetinden "Japonya Büyükelçisi Ödülü"

Japonya hükümeti, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı'ya "Japonya Büyükelçisi Ödülü" verdi. Ödül İlker Aycı'ya, Japonya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik katkılarından dolayı verildi.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı'ya, Japonya hükümeti tarafından “Japonya Büyükelçisi Ödülü” verildi.

AA'da yer alan habere göre; Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği resmi konutunda yapılan ödül tevdi törenine Büyükelçi Akio Miyajima, Dışişleri Bakanlığı Kuzey Amerika Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Tugay Tuncer ile çok sayıda davetli katıldı.

Törende Türkçe ve Japonca konuşan Miyajima, "Sayın Aycı, 2011 yılında Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı olarak göreve başlamasının ardından Japonya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesine aktif olarak katkı sağlamış, 500'ün üzerinde Japon firmasını Türkiye'deki yatırım ortamı, teşvikler ve destekler konusunda bilgilendirerek yatırım ortamı konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması için büyük çaba sarf etmiştir." ifadelerini kullandı.

Aycı'nın THY'deki görevine geldiği tarihten itibaren de iki ülke ilişkilerini geliştirme konusunda aktif faaliyetlerde bulunduğunu belirten Miyajima, "2019'da gerçekleşen Japonya'da Türk Kültürü Yılı etkinlikleri kapsamında 'Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu'nda Lale Geleneği" sergisi için Topkapı Sarayı hazinelerinin ulaştırılmasına katkı sağladı." dedi

Miyajima, sözlerini, "Japonya ve Türkiye coğrafi olarak uzak olsalar da kalplerimiz yakındır. Yani iki devlet tek yürek." diyerek tamamladı.

THY GELECEK YIL OSAKA UÇUŞLARINA BAŞLAYACAK

Aycı da konuşmasında, Türkiye ile Japonya arasında uzun yıllara dayanan dostluk ilişkisi bulunduğuna işaret ederek "Türk ve Japon halkları kalben birbirine çok yakındır. Osmanlı fırkateyni Ertuğrul'un 1890'da Japonya'yı ziyareti ve ardından uluslarımız arasında güçlü bir bağ oluşturan trajedinin meydana gelişinden bu yana Türkiye'de Japonya'ya ve halkına sempati duyulmaktadır. Farklı vesilelerle ziyaret ettiğim Japonya'da da Türkiye'ye karşı aynı yakınlığı şahsen gözlemledim." diye konuştu.

THY'nin 31 yıldır Japonya'ya uçuşlar yaptığını hatırlatan Aycı, Tokyo'daki Haneda Uluslararası Havalimanı'nın da THY'nin güzergahları arasına eklenmesinde Miyajima'nın önemli katkıları olduğunu söyledi.

Aycı, gelecek yıl THY'nin Tokyo'daki iki havalimanının ardından Osaka uçuşlarına başlayacağını da aktardı.

<p>Ermenistan'ın sabah saatlerinde Azerbaycan'a yönelik gerçekleştirdiği saldırılara yanıt gecikmedi

Azerbaycan ilk görüntüleri paylaştı: Ermeni hedeflerini böyle vurdu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

MasterChef'te şaşırtan eleme! Gözyaşlarını tutamadı...

Yalova'da 900 yıllık ekmek mührü bulundu