• $8,3072
  • €9,7121
  • 498.911
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
21 Şubat 2020 Cuma 10:16 | Son Güncelleme:

THY, Portekiz'de dünya devlerini geride bıraktı: 300 bin yolcu ile rekora uçacak

THY, Portekiz'de dünya devlerini geride bıraktı: 300 bin yolcu ile rekora uçacak

THY'nin bu yıl, Portekiz pazarında 300 bin yolcu sayısına ulaşması bekleniyor. Böylelikle THY tüm zamanların rekorunu kıracak.

Türk Hava Yolları, 2019 yılında Portekiz'de (Lizbon ve Porto birlikte) toplam yolcu sayısının 285 bin 908 olmasıyla 2005 yılından bu yana en yüksek yolcu sayısına ulaştı. Portekiz pazarında bu yıl ise 300 bin yolcu sayısına ulaşması beklenen THY, böylelikle tüm zamanların rekorunu kıracak.

DHA'nın aktardığı habere göre, Türk Hava Yolları Porto Müdürü Ahmet Faruk Şahiner, yolcuların en önemli kısmının transit yolculardan oluştuğuna dikkat çekti. Şahiner konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Doluluk oranlarımız yüzde 80'lere ulaştı. İstanbul üzerinden aktarmalı olarak farklı destinasyonlardan Porto'ya gelen ya da farklı destinasyonlara yolculuklarına devam eden yolcularımızdır. Yolcularımızın yüzde 60'ı transit, yüzde 40'ı ise Türkiye çıkışlı yolculardan oluşuyor. Türkiye'den turistik amaçla Porto'ya gelen vatandaşlarımızın dışında Güney Kore, Çin, Japonya, Tayvan, Hong Kong, Malezya başta olmak üzere Uzak Doğu - Asya ülkelerinden, İsrail, Lübnan, Beyrut ve Ürdün başta olmak üzere Orta Doğu ülkelerinden; bunun dışında Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, Güney Afrika gibi dünyanın birçok noktasından turistleri taşıyoruz ve bu sayı her geçen yıl artmaktadır. THY, kendi segmentinde Uzak Doğu, Asya, Orta Doğu ile Porto arasında en çok yolcu taşıyan havayolu olma özelliği taşıyor."

"SÖRF YAPMAK İÇİN GELENLERİN BİRÇOĞU THY İLE UÇUYOR"

Sörf için Asya'dan da gelenler olduğunu ve bunların birçoğunun THY'yi tercih ettiğini dile getiren Şahiner, şu şekilde konuştu:

"Sörf aletlerini seçilmiş destinasyonlardan ücretsiz taşıyoruz. Son birkaç yıldır buraya golf oynamaya gelenler de var. Türk Hava Yolları olarak bu sene biz de kendi amatör golf turnuvamıza Porto'yu dahil ediyoruz. Bilet fiyatlarımız da çok uygun. Buradan başka noktalara seyahatlerde mesafelere bakıldığında çok makul fiyatlarla sağlıyoruz. Şu an bir kampanya yaptık. Türkiye'den buraya 189 avroya bilet satışı yapıyoruz. Normalde ortalama 250-300 avroya bilet bulunabilir."

2019'da Türkiye'ye giden Portekizli sayısında artış yaşandığını kaydeden Şahiner, "Bu sene bunun daha da artacağınız görüyoruz. Talep var. Portekizli yolcunun Türkiye'ye gitmesinde geçen yıla göre yüzde 35'lik bir artış var." diye konuştu.

ÜCRETSİZ KONAKLAMA İLE İSTANBUL'U KEŞFEDİYORLAR

Uçuşlarda Türk Hava Yolları'nın, İstanbul'da 20 saati aşan bağlantılı uçuşu olan transit yolcuları için ücretsiz konaklama hizmeti "stopover" (duraklama) uygulamasından da yararlananlar olduğunu söyleyen Şahiner, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

"Portekizliler de bu uygulamadan yararlanıyor. Portekiz çıkışlı, yani buradan seyahatine başlıyor ve gideceği yere varmadan önce İstanbul'da konaklıyor. Bir günlük konaklamanın ardından sonra seyahatine devam ediyor. Hem konaklamasını sağlıyoruz, hem İstanbul'da turunu sağlıyoruz. Türkiye'yi tanıyarak uçuyorlar."

İstanbul ve Antalya'nın Portekizliler için de popüler birer destinasyon olduğunu ifade eden Şahiner, Portekizlilerin Türkiye'de tercih ettikleri diğer destinasyonlarla ilgili olarak şunları söyledi:

"Portekizliler Kapadokya'yı çok seviyor. Hatta İstanbul ile bilinirlik anlamında kafa kafaya yarışır diyebilirim Kapadokya için... İnanç turizmi açısından İzmir önemli bir nokta. Yeni yeni güneye inmeye başladılar. Değişik yerlere gidiyorlar. Urfa, Hatay gibi bölgelere geçiyorlar. Kapadokya'ya İstanbul-Nevşehir veya Kayseri üzerinden ulaşılıyor. Kapadokya çok sevilen ve beğenilen bir yer. İstanbul Havalimanı için de güzel geri dönüşler alıyoruz. Çok beğeniliyor. Yeni havalimanını çok ferah buluyorlar. Özellikle transit yolcularımız orada zaman geçirmekten çok memnun."

"UÇUŞLAR İLE TİCARET HACMİ DE ARTTI"

Geçtiğimiz yıl da Porto'ya kargo seferi başlattıklarını ve ticaret hacminin de uçuşlar sayesinde arttığını ifade eden Şahiner, şunları kaydetti:

"Haftada bir gün kargo seferimiz var Porto'ya. Bu potansiyel var. Aslında burası balıkçılık anlamında gelişmiş bir ülke. Ancak otomotiv parçalarının satışları daha önde. Portekiz'den çıkışlarda ise ağırlıklı olarak kağıt ve kağıt ürünleri çıkışı var, çünkü Porto'nun üçte biri orman."

THY'nin Porto'ya uçuşlara başlamasının ardından ticaretin de sürekli artış eğiliminde olduğunun altını çizen Şahiner, "Uçağımız dar gövde olsa da her gün düzenli olarak kargo taşıması yapıyoruz. Uzun vadede Porto'da geniş gövdeli uçakları görebiliriz. 5 yıl içinde yaz tarifesinin günde ikiye çıkabileceğini düşünüyorum. Kış tarifesinde ise 7 olan seferi 10 yapmak için planlama yaparız." sözlerini kullandı.

ŞEHİR MERKEZİ UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE

Porto şehir merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Şehrin 2020'de 2 milyonun üzerinde turisti ağırlaması beklenirken, bölgeyi en çok ABD'liler ve Fransızlar ziyaret ediyor. En yakın komşularından İspanya'dan ise günlük geçişler dahi yapılıyor.

Tarihi ve kültürel geçmişiyle, "eski" yapıların şehrin çeşitli noktalarına yayıldığı Porto'da modern mimariler de dikkat çekiyor. Şehrin turizmde gelecek planları doğrultusunda ise altyapı yatırımları artırılırken, özellikle otel yapımları arka arkaya geliyor. Bu kapsamda pek çok tarihi yapı da renovasyon ile otele dönüştürülüyor.

Atlas Okyanusu'na kıyısıyla dikkat çeken şehrin iki kanadını ayıran Douro Nehri üstündeki köprüler ise Porto'nun önemli simgeleri arasında yer alıyor. "6 köprü turu" olarak adlandırılan bu nehir gezilerine çok sayıda turist katılıyor.

<p>Taksim İstiklal Caddesi’ndeki Fransa İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup, Fra

Karikatür küstahlığına vatandaşlar böyle yanıt verdi: Fransa'nın katliamlarını konsolosluğa yansıttılar

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ünlülerden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı paylaşımları

Siyasilerden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları