• $7,8256
  • €9,4681
  • 455.386
  • 1325.29
28 Mart 2020 Cumartesi 08:00 | Son Güncelleme:

'Temassız' formül işe yaradı, ticaret sürüyor

'Temassız' formül işe yaradı, ticaret sürüyor

Bakan Pekcan, koronavirüse karşı ‘temassız ticaret'i anlattı: “İran'la sorunumuzu Kapıköy tren yoluyla çözdük. Kapıköy'den lokomotiflerimiz treni ittiriyor, İran'da da lokomotifler treni çekiyor.”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni tip koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında ‘temassız dış ticaret’i hayata geçirdiklerini belirterek, “Bu çalışmayla bütün dünyaya örnek olacak ciddi başarılar elde ettik. İş dünyamızın da bu güzergahlarla ticarete devam etmelerini istiyorum” dedi.

LOKOMOTİFLER İTTİRİYOR

Pekcan, şu bilgileri paylaştı: “1 Mart itibarıyla Irak’la olan yolcu giriş çıkışını kapattık. Burada, şoför, dorse ve konteyner değiştirmeyle ticareti başarıyla gerçekleştiriyoruz. Önce 200-500 TIR’dı, 1140 TIR’a kadar çıktık.” Pekcan, şunları söyledi: “İran’la sorunumuzu da tampon bölgemiz olmadığı için Kapıköy tren yoluyla çözdük. Enteresan bir çözüm bulduk. Kapıköy’den bizim lokomotiflerimiz treni ittiriyor, İran sınırına girince de bu ülkedeki lokomotifler treni çekiyor. Şu anda 80 vagon (160 TIR yükü) hizmete hazır. Bunu 120 vagona (240 TIR yükü) çıkarabilecek durumdayız.” 

IRAK’LA 1140 TIR’A ULAŞTIK 

Bakan Pekcan, şöyle devam etti: “Temazsız ticaretle Irak’la 1140 TIR’a ulaştık ama ihracatımız yüzde 50 azaldı, İran’a yüzde 80 azaldı. Dış ticarette bir azalma olacak, en az olması yönünde çalışıyoruz.”

<p>Editör: Duygu Gecü Yüzseven / <a href='mailto:duygu.gecu@turkmedya.com.tr'>duygu.gecu@turkmedya.c

Altın almak için doğru zaman mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Konserve kutusundan mangal yaptı

Azerbaycanlılar, 28 yıl Ermenistan'ın esaretinde kalan Laçın bölgesinin işgalden kurtarılmasını kutluyor