• $7,7758
  • €9,0777
  • 467.12
  • 1122.96
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Ekim 2019 Çarşamba 08:00 | Son Güncelleme:

Teknopark İstanbul'da 1500 milli proje üretildi

Teknopark İstanbul'da 1500 milli proje üretildi

Savunma sanayiinde dikkat çeken birçok yerli sistemin teknolojisinin geliştirildiği Teknopark İstanbul, 102 milyon dolar ihracat ve 2.5 milyar TL’lik proje geliştirerek hem cephede hem de ekonomide kazandırdı. 

Özgül ÖZTÜRK

Barış Pınarı Harekatı’nda da kullanılan birçok yerli savunma sisteminin teknolojisinin geliştirildiği Teknopark İstanbul, ev sahipliği yaptığı 1500 yerli ve milli projeyle hem cephede hem de ticarette Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunuyor. Milli teknoloji atağıyla Türk savunma sektöründe yerlilik oranının yüzde 70’lere vardığını belirten Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, “Merkezimizdeki 300 firma ve 5300 Ar-Ge personeli, sürekli yeni teknolojiler geliştiriyor. Teknopark İstanbul’da geliştirilen yerli ve milli projelerle bugüne kadar 102 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Burada geliştirilen projeler 2.5 milyar TL’lik bir değere ulaştı” dedi. 

500 MİLYON TL’LİK YENİ YATIRIM

Yerli ve yabancı firmaların yer talebine yetişemediklerini anlatan Topçu, şunları kaydetti: “Şuan kiralayacak alanımız olmadığı için 2023’e kadar 500 milyon TL yatırımla yeni bir etap yatırımı daha yapıyoruz. Yapılacak yeni yatırımlarla 2023’te 1 milyon metrekare kapalı alan, 1000 firma ve 35-40 bin Ar-Ge çalışanından oluşan dev bir kampuse dönüşmeyi hedefliyoruz.” Teknopark’taki firmaların Ar-Ge teşviklerinden faydalandığını anlatan Topçu, “Firmaların 1 yıl içinde ödeyeceği vergi oranı 150 milyon TL daha az oluyor” dedi.

DEV ŞİRKETLER VAR

Savunma Sanayi Başkanlığı ve İstanbul Ticaret Odası ortaklığında kurulan Teknopark İstanbul’da Aselsan, Roketsan, Havelsan, TAİ, TUSAŞ gibi ana yükleniciler ve bu şirketlere alt sistemler geliştiren şirketler bulunuyor. Merkezde Ar-Ge çalışmaları yapılıyor.

KULUÇKA’DAN YENİ FİKİRLER ÇIKACAK

Teknopark İstanbul’daki Cube Incubation Kuluçka Merkezi’yle yeni girişimcilere de ev sahipliği yaptıklarını anlatan Bilal Topçu, şunları kaydetti: “Bu merkezimizde her sektörden güzel fikirleri alıp pazara çıkmaya hazır hale getiriyoruz. Bugüne kadar 300 girişimci grubuna ev sahipliği yaptık. Buraya gelen girişimciler ofis, laboratuvar, eğitim desteklerinden faydalanıyorlar. Önümüzdeki dönemde 3. Etap binamız içinde 10 bin metrekarelik Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezini inşa edeceğiz. Bu merkezin içinde 3.5 milyon euro yatırımla bir prototip atölyesi kuruyoruz. Girişimciler geliştirdikleri ürünün ilk demosunu bu merkezde üretip müşteriye gösterebilecek. Bu merkez de yılbaşından önce hizmete girecek.” 

<p>Azerbaycan, işgalci Ermenistan ordusuna ait tankın vurulma anının görüntülerini paylaştı.</p>

Yeni görüntüler paylaşıldı! İşgalci Ermenistan ordusuna ait tank böyle vuruldu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bir batık gemi daha gün yüzüne çıkartıldı

Kanadalı girişimci plastik şişelerden köy kurdu